Rakousko si předvolává ruského velvyslance. ‚Špionáž je nepřijatelná,‘ tvrdí Kurz

Rakousko si předvolalo ruského velvyslance ve Vídni a ministryně zahraničí Karin Kneisslová zrušila návštěvu Moskvy plánovanou na prosinec. Stalo se to kvůli případu nyní penzionovaného plukovníka, který během služby v armádě 20 let působil jako špion ve prospěch Ruska, uvedl v pátek rakouský lidovecký kancléř Sebastian Kurz.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle kancléře Kurze je špionáž nepřijatelná a vztahy s Ruskem nezlepší | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Vztah mezi Ruskem a Evropskou unií se tímto nezlepší,“ sdělil v pátek ráno na krátké tiskové konferenci Kurz. „Špionáž je nepřijatelná,“ dodal. Na otázku, zda Vídeň zvažuje vyhoštění ruských diplomatů, odpověděl, že další postup vláda projedná s evropskými partnery.

Petr Pavel: Aktivity Ruska jsou pro Česko větší hrozba než terorismus

Číst článek

„Případ ukazuje, že i po konci studené války musíme upevnit naši bezpečnostní síť uvnitř Rakouska,“ uvedl ministr obrany Mario Kunasek.

Informace o výzvědné činnosti tohoto 70letého muže dostalo Rakousko ze zahraničí, uvedla agentura APA. Podle deníku Kronen Zeitung se špionáží pro Moskvu začal už v 90. letech.

Každé dva týdny předával Rusům informace týkající se rakouského letectva, dělostřeleckých systémů nebo situačních hodnoceních.

V posledních letech je pak informoval o situaci ohledně migrace v Rakousku, nebo pro ně vytvořil osobnostní profily mnoha vysoce postavených příslušníků rakouské armády.

Za své služby pro Moskvu prý získal 300 tisíc eur (7,8 milionu korun). Případ vyšetřuje státní zastupitelství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme