Rakousko blokuje vstup Slovinska do EU

Slovinsko a Evropská unie při vstupních rozhovorech neuzavřely kapitolu „energetika“, protože se proti postavilo Rakousko. Rakušané nastolili jako předběžnou podmínku dokončení studie o seizmické situaci podloží slovinské jaderné elektrárny Krško. Rakousko obdobně blokuje jednání o kapitole „energetika“ s Českou republikou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V tomto případě žádá, aby se poziční dokument zmiňoval o potřebě provést studii o dopadu Temelína na životní prostředí. S tím nesouhlasí jak Evropská komise, tak řada členských států, protože pro takový požadavek není opora v legislativě EU. Česká republika má mít listopadové kolo rozhovorů ve čtvrtek. Pokud se ale do té doby Evropská unie nedohodne na stanovisku k energetice, ani k ochraně životního prostředí, což je další kapitola na pořadu, bude toto kolo s Českou republikou odloženo na pozdější termín.

Podle slovinského vyjednávače Janeze Potočnika byla rakouská výhrada jedinou příčinou, proč kapitola „energetika“ nemohla být odložena stranou jako předběžně uzavřená. Podotkl, že mezinárodní zkoumání seizmické situace kolem Krška se chýlí ke konci a první výsledky budou zveřejněny 24. až 25. listopadu. Doufá tedy, že kapitolu bude možné uzavřít při příštím kole 5. prosince. Slovinsko dosahuje z kandidátských zemí střední a východní Evropy nejvyššího hrubého domácího produktu na hlavu - překročilo už 70 procent průměru EU. Česká republika je z tohoto hlediska druhou nejbohatší ekonomikou (59 procent) před Maďarskem.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme