Rakousko chce odlehčit svým uprchlickým táborům. Žadatele o azyl pošle na Slovensko

Velkou kritiku vyvolala v Rakousku dohoda tamní vlády se Slovenskem o přesunu uprchlíků. Pět set žadatelů o azyl se v nejbližších měsících přesune na Slovensko, dokud rakouské úřady neposoudí jejich případy. Rakouská vláda tím chce odlehčit svému přetíženému azylovému systému. Podle neziskových organizací ale s uprchlíky jedná nedůstojně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci v Srbsku, poblíž maďarské hranice

Uprchlíci v Srbsku, poblíž maďarské hranice | Foto: Martin Ježek

„Je to malá, ale hodně symbolická pomoc, a navíc to pro Rakousko bude levnější,“ řekla rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová.

Právě její komentář o nižších nákladech na stravu a ubytování uprchlíků na Slovensku ale popudil některé nevládní organizace, včetně Amnesty International.

„Copak to je úcta k lidem, posílat je sem a tam jako poštovní zásilky? Jak mají získat důvěru k rakouskému státu? Je to žalostné a groteskní,“ říká šéf Amnesty International v Rakousku Heinz Patzelt.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák ale dohodu obhajuje.

„Nechceme být jen sousedé pro dobré časy, ale i pro ty špatné. Pro Rakousko je tohle efektivní pomoc. Program zatím potrvá dva roky a možná ho prodloužíme,“ řekl Kaliňák na poslední schůzce unijních ministrů vnitra v Lucemburku.

Slovensko ubytuje pětistovku uprchlíků z Rakouska v Gabčíkovu, malém městečku asi 60 kilometrů od Bratislavy.

Samo se chystá udělit azyl podstatně menšímu počtu uprchlíků, zejména křesťanským rodinám ze Sýrie.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme