Rakousko chce v příštích čtyřech letech přijmout maximálně 130 tisíc žadatelů o azyl

Rakousko chce omezit počet přicházejících migrantů. V příštích čtyřech letech by jich do země mělo přijít maximálně celkem 130 tisíc. Na horní hranici počtu žadatelů o azyl se předběžně dohodla rakouská vláda se zástupci spolkových zemí. Změnu kurzu má potvrdit dnešní schůzka vlády, hejtmanů a starostů ve Vídni. Některé nevládní organizace ale takové omezení považují za protiprávní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský vicekancléř Reinhold Mitterlehner (vlevo) a kancléř Werner Faymann | Foto: Reuters

Rakouský kancléř Werner Faymann ohlásil změnu pravidel na hranici mezi Rakouskem a Slovinskem.

Ode dneška tam policie změní systém kontrol, aby mohla lépe rozdělovat migranty podle toho, jestli chtějí v Rakousku nebo Německu požádat o azyl. Ostatní Rakousko nevpustí dál.

Do Rakouska každý den přichází několik tisíc uprchlíků, většina jich ale míří dál, hlavně do Německa. Loni rakouské úřady obdržely 90 tisíc žádostí o azyl, což je 200procentní nárůst počtu žádostí oproti roku 2014. Pokud nová pravidla začnou platit, mělo by to letos být výrazně méně.

Téma uprchlíků zvyšuje napětí v rakouské vládní koalici a zřejmě ovlivní i kampaň před prezidentskými volbami. První kolo bude v dubnu.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme