Rakousko dál prosazuje protijadernou politiku, zaznělo v debatě s českými odborníky

Energie z jádra byla hlavním tématem debaty v dolnorakouském městě Raabs. K jednomu stolu spolu usedli odborníci na rizika jaderné energie z Vídeňské univerzity, hejtman Kraje Vysočina, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany a šéfka Státního úřadu jadernou bezpečnost. Střetly se tak dva protichůdné názory - výrazně protijaderný rakouský a český, který jadernou energii podporuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, chladící věže. | Foto: Filip Jandourek

O tom, jak se Rakousko k jaderné energii staví, se příchozí přesvědčili ještě před začátkem debaty. U vchodu do budovy stáli protestující aktivisté s transparenty, poté se přesunuli do sálu a čekali na svou příležitost k diskuzi.

Pokaždé když se z české strany pódia ozvaly hlasy, které vysvětlovaly klady jaderné energetiky, v sále to nesouhlasně zašumělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debatu o jaderné energii v Raabsu sledovala reportérka Irena Šarounová

„Vidíme, jak hluboce je zakořeněn odpor vůči atomové energii v Rakousku a skutečně si v tomto momentě nedokážu představit, že by se to v dohledné době změnilo,“ vysvětluje místní náladu Andreas Mulin z rakouského ministerstva životního prostředí.

Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek ale oponoval. „Já jsem položil naprosto konkrétní otázku, jaký mají plán příštích pět deset let zajistit energetickou soběstačnost a výrobu energie. A bohužel jsem na to od nikoho odpověď nedostal,“ podotkl.

Přes protichůdné argumenty se ale obě strany shodly na tom, že debata byla přínosná.

Irena Šarounová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme