Rakousko deportuje rodinu nelegálních přistěhovalců z Kosova
V Rakousku snad není nikdo, kdo by neznal jméno Arigony Zogajové. Rodina 18leté kosovské přistěhovalkyně pobývá v zemi nelegálně a už roky se handrkuje s úřady o právo zůstat v Rakousku.
Mladá Kosovanka se poprvé objevila v médiích na podzim roku 2008. Tehdy natočila video, kde hrozí sebevraždou, pokud stát rodinu v zemi nenechá. Ústavní soud teď rozhodl, že rodina bude deportována zpátky do Kosova.
Otec Arigony přišel do Rakouska dva roky po konci války v Kosovu - pomocí převaděčů se mu podařilo dostat se načerno přes hranice. Tam požádal o azyl, ale v květnu 2002 byla jeho žádost zamítnuta.
Příběh kosovské rodiny v Rakousku sleduje redaktorka Rádia Česko Markéta Bartošová
Nehledě na to si Zogaj o čtyři měsíce později přivezl do Rakouska také ženu a pět dětí, včetně Arigony. Protože rodina v Kosovu nepatřila k žádné etnické menšině, azyl nedostala a do jednoho roku se z Rakouska měla dobrovolně vystěhovat. To ale neudělala.
Vyhoštění neodporuje ústavě
Ústavní soud teď potvrdil rozsudek azylového soudního dvora, podle kterého nemá Arigona, její matka a sourozenci na azyl právo, a musí ze země pryč. Ústavní soud měl prozkoumat, jestli vyhoštění Zogajových není v rozporu s ústavou. To prý ale není.
Podle soudu je sice nesporné, že Arigona se v Rakousku velmi dobře integrovala, nicméně v zemi zůstat nemůže, protože rodina tak dlouho nerespektovala právní rozhodnutí. Kosovanka se ještě může odvolat k Evropskému soudu pro lidská práva, moc šancí podle všeho nemá.
Podle ministryně vnitra Marie Fekterové je rozhodnutí o vyhoštění rodiny konečné: „Jsme si vědomi lidského rozměru tohoto případu. Myslím, že dobrovolný odjezd bude přiměřenější, než čekat na cizineckou policii.“
Fekterová dala svůj postoj najevo nejenom jasně, ale i poměrně ostře: „Musím se jako ministryně řídit podle zákona nezávisle na tom, zda na mě přitom civí z televize smutné srnčí oči.“ Těmito slovy reagovala na velkou medializaci celého případu.
Rakouská ministryně vnitra pokračuje v tvrdém kurzu, který v této kauze nastolil už její předchůdce Günther Platter. Ten prohlásil, že rakouský stát se nenechá vydírat školačkou.
Arigona v Rakousku celebritou
Příběh kosovské rodiny polarizuje rakouskou veřejnost. Zajímá ale úplně každého. Důkazem toho, jakou se stala Arigona celebritou, je letošní leden. Rakouský magazín Profil ji tehdy vybral za Člověka roku. Její příklad podle Profilu názorně ukázal selhání rakouské přistěhovalecké a azylové politiky.
Reakce čtenářů Profilu byla z velké části nevlídná a prudká. Podle některých lidí Zogajová prostřednictvím některých médií po léta otevřeně a neskrytě vydírala rakouský stát hrozbou sebevraždy, pokud ji a její rodinu donutí k návratu do Kosova.
Další Rakušané v případu vidí jen další zneužívání institutu azylu a mají Zogajovy za obyčejné ekonomické uprchlíky, kteří nehledají v Rakousku ochranu, ale blahobyt.
Podle průzkumu veřejného mínění jsou samozřejmě i Rakušané, kteří s kosovskou rodinou sympatizují a ‚krutou‘ deportaci a rozdělení rodiny kritizují.