Rakousko diskutuje o sexuálním obtěžování, ministryně chce přísnější tresty

V Rakousku se rozvířila diskuze na téma sexuální obtěžování. Údajně čtvrt milionu žen se v Rakousku stalo obětí sexuálních návrhů mužů. Rakouská ministryně pro záležitosti žen Gabriele Heinisch-Hosek zadala vypracování odborné studie na téma sexuální obtěžování. Ženy podle ní, a také výpovědí žen, musí často čelit osahávání, dvojsmyslným komplimentům či vyzývavým návrhům mužů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nahá dívka (ilustrační foto)

Nahá dívka (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ministryně Heinisch-Hosek tvrdí, že pro ženy je těžké se proti takovým projevům bránit, a tak vyzvala ministryni spravedlnosti Beatrix Karlovou, aby se tyto delikty posuzovaly podle přísnějšího trestního zákona.

Její kolegyně změny zákona zásadně odmítá. Říká, že by bylo těžké definovat, kde jsou hranice, co se může a co se nesmí.

Vyústilo to v poměrně absurdní diskuzi, kde se řešilo například, jak závažný je dotek kolena či sáhnutí do výstřihu.

Tématem byl i přístup samotných žen. V televizní debatě se například jeden z účastníků zeptal ministryně Heinisch-Hosek, proč přišla v krátké sukni nad kolena a nevzala si dlouhou. Vzpomněly se také reklamy, kde spoře oděné dámy předvádějí zboží, či ta, kde polonahá dívka dělá reklamu na dětské sušené mléko.

Právníci se na věc většinou dívají praktickým pohledem. Tvrdí, že zákon není třeba měnit a zostřovat. Soudně by se měly řešit pouze případy, kde je ve hře zneužití postavení šéfa.

Marie Woodhamsová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme