‚Budeš žít s vděčností k Rakousku.‘ Spolková země chce rozdávat desatero přikázání imigrace

Rakouská spolková země Dolní Rakousy chce žadatelům o azyl rozdávat sepsaná pravidla chování s názvem ‚Desatero přikázání pro přistěhovalectví‘. Návrh představil dolnorakouský zemský rada pro otázky azylu Gottfried Waldhäusl, který je členem protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Vyžadovat chce v pravidlech například i vděk vůči Rakousku.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žadatelé o azyl by měli v budoucnu desatero podepsat a zavázat se tím k jeho dodržování (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Pravidla chování obsahují přikázání jako „Naučíš se německý jazyk“, „Budeš dodržovat rakouské zákony“ či „Spory budeš řešit bez násilí“. Největší kritiku si ovšem vysloužila věta „Budeš žít s vděčností k Rakousku“.

Žadatelé o azyl by podle Waldhäuslových představ měli v budoucnu desatero podepsat a zavázat se tím k jeho dodržování. Sankce za jeho porušení jim ale hrozit nebude. Podle zemského rady za FPÖ jsou přikázání myšlena pozitivně.

Migrace je prioritou eurovoleb, Středoevropané nechtějí smíšené obyvatelstvo, prohlásil Orbán

Číst článek

„My těmto lidem na určitou dobu poskytneme ochranu a vše, co potřebují. Za to očekáváme také určitou vděčnost,“ řekl Waldhäusl. Cílem podle něj je, aby každý žadatel o azyl od počátku věděl, jak Rakousko funguje.

Hodnotový kurz

Návrh však kritizovali zástupci opozičních sociálních demokratů (SPÖ), liberální strany NEOS i lidovců (ÖVP), kteří na celostátní úrovni tvoří s FPÖ vládní koalici. Například Bernhard Ebner z ÖVP označil Waldhäuslovo desatero za pouhý marketingový tah.

Obsahově totiž podle něj návrh nepřináší „vůbec nic nového“. Už nyní se totiž musí žadatelé o azyl seznamovat s pravidly v Rakousku, o kterých se dozví například na takzvaném hodnotovém kurzu.

Pozornost médií na sebe Waldhäusl neupoutal ovšem svými politickými kroky poprvé. Před několika měsíci nechal ubytovat nezletilé žadatele o azyl, kteří přišli do Rakouska bez doprovodu, v azylovém zařízení obehnaném ostnatým drátem.

Děti a mladiství nesměli bez doprovodu tuto budovu vůbec opustit. Po vlně kritiky nechala zemská hejtmanka Johanna Miklová-Leitnerová nezletilé migranty převézt na jiné místo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme