Rakousko: Elektřina z Temelína není porušením dohod

Testovací připojení jaderné elektrárny Temelín k rozvodné síti nepovažuje Rakousko za porušení dohody, kterou premiéři Wolfgang Schüssel a Miloš Zeman uzavřeli. Jinak reagují rakouské protitemelínské iniciativy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oficiální rakouští představitelé hodnotí včerejší krok elektrárny jako součást jejího testování. Mluvčí rakouského premiéra Heidi Glücková potvrdila, že současná dodávka elektřiny z Temelína do energetické sítě není v rozporu s ujednáním z Melku. Porušením dohody by podle ní byl teprve prodej temelínské elektřiny za tržní cenu.

Temelín může být podle ujednání z Melku ještě dlouho ve „zkušebním“ provozu, protože „komerční“ provoz je jen papírová deklarace, kterou si české úřady mohou v případě potřeby kdykoli svévolně udělit, a to zcela nezávisle na výsledcích ekologických i bezpečnostních zkoušek, tvrdí se v prohlášení Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí.

Pokud budou rakouská politická scéna a Evropská komise tento útok Česka trpět, nezbude hornorakouskému obyvatelstvu nic jiného, než po uplynutí „vánočního míru“ organizovat nové blokády hranic, aby byla tomuto nezodpovědnému jednání učiněna přítrž, hrozí Platforma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme