Rakousku hrozí žaloba u soudu EU. Evropská komise se dál domnívá, že indexace dávek je diskriminační

Rakousku se nepodařilo rozptýlit podezření Evropské komise (EK), že takzvaná indexace přídavků na děti platná od začátku letošního roku je diskriminační. Podle agentury APA to vyplývá z odůvodněného stanoviska, které komise zasílá do Vídně. Rakousku teď hrozí žaloba u Soudního dvora EU.

Brusel / Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alpská země má nyní dva měsíce na to, aby učinila opatření k nápravě situace. Pokud požadavky nesplní, může na ni komise podat žalobu u Soudního dvora EU | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Na základě indexace dostávají cizinci ze zemí Evropské unie pracující v Rakousku od rakouského státu na děti žijící v jejich vlasti přídavky odpovídající životním nákladům v zemích původu. Snížení dávek zasáhlo především občany chudších členských zemí EU, včetně Čechů.

Evropský soudní dvůr posunul rozhodnutí o žalobě na Česko kvůli migrantům. Stanovisko vydá na podzim

Číst článek

EK poslala na konci ledna do Rakouska dopis, ve kterém úpravu vyplácení přídavků na děti odmítla jako diskriminační, neboť pracovníci z jiných zemí EU v Rakousku platí stejné daně.

Rakousko v reakci tvrdilo, že indexace rodinných přídavků je plně v souladu s právem EU.
Alpská země má nyní dva měsíce na to, aby učinila opatření k nápravě situace. Pokud požadavky nesplní, může na ni komise podat žalobu u Soudního dvora EU.

‚Nesmíme polevit‘

Česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO), která vývoj kolem rakouských dávekdlouhodobě sleduje, žádá Evropskou komisi o objasnění, zda v případě, kdy se prokáže pochybení Rakouska, budou nevyplacené částky poškozeným pracovníkům dorovnány. „Nesmíme polevit a musíme na problém dál upozorňovat,“ dodala.

Od 1. ledna se v Rakousku výše rodinných dávek a slev na dani na dítě odvíjí od výše životních nákladů v členském státě, kde dítě žije. Výsledkem je především to, že pracovníci z chudších členských zemí včetně Česka či Slovenska dostávají od ledna na své děti žijící ve vlasti méně peněz, zatímco zaměstnanci ze skandinávských zemí, Nizozemska či Švýcarska, kterého se opatření rovněž týká, naopak více.

Indexaci rodinných dávek už v únoru napadlo u rakouských soudů také asi 1000 Čechů a Slováků, kteří pracují v Rakousku a děti mají v zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme