Rakouští lidovci kancléře Kurze jasně zvítězili, odhady jim připisují téměř 35 procent

Rakouská lidová strana (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze je nehledě na vládní krizi v alpské republice jasným vítězem voleb do Evropského parlamentu. Vyplývá to z odhadů, které lidovcům připisují 34,5 procenta hlasů. Na druhém místě skončili opoziční sociální demokraté (SPÖ) a na třetím dosud vládní pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebastian kurz k volbám dorazil s přítelkyní. | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Svobodní, jejichž někdejší předseda a bývalý vicekancléř Heinz-Christian Strache korupční aféru odstartoval, získali podle televize ORF 17,5 procenta. Pokud se tento výsledek potvrdí, bude to oproti volbám v roce 2014 propad o více než dva procentní body.

Rakouský kancléř navrhne odvolat kontroverzního ministra vnitra, posty ve vládě zastoupí odborníci

Číst článek

Sociálním demokratům ORF slibuje 23,5 procenta hlasů, což je o půl procentního bodu méně než před pěti lety. Naopak lidovci si podle odhadů výrazně polepšili, předpokládaný výsledek 34,5 procenta hlasů by znamenal posílení o 7,5 procentního bodu.

Zelení by podle odhadů mohli získat 13,5 procenta hlasů, což by bylo o jeden procentní bod méně než jejich historických úspěch z roku 2014 a liberální strana NEOS může očekávat osm procent hlasů, tedy stejný výsledek jako před pěti lety.

Statistickou chybu sondáž udává na 2,5 procentního bodu.

Eurovolby jsou v Rakousku ostře sledované, neboť jsou prvním testem před zářijovými předčasnými parlamentními volbami. Rakouský parlament navíc v pondělí bude na mimořádné schůzi jednat o Kurzově budoucnosti v kancléřském úřadu, opozice totiž navrhla vyslovit mu nedůvěru. Osud Kurzovy přechodné vlády spočívá v rukách sociálních demokratů a svobodných. O tom, jak se zachovají, se chtějí rozhodnout až těsně před hlasováním.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme