Únik chemikálií v Rakousku. Až 40 lidí je zraněno, stěžují si na potíže s dýcháním

V areálu rakouské společnosti Agrana u města Aschach an der Donau v došlo ve středu dopoledne k výbuchu a následnému úniku chemikálií. Předpokládá se, že jde o plynný chlor. Média informují nejméně o 40 zraněných, z toho několik vážně.

Vídeň (Aktualizováno: 15:29 13. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle provozovatele zařízení, společnosti Gas Connect, v areálu pracovalo zhruba 50 lidí.

Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Podle serveru Der Standard si několik lidi stěžovalo na problémy s dýcháním. Raněné odvezly sanitky do nemocnic v Linci a Welsu. 

Zprávy o přesném počtu raněných se ovšem rozcházejí. Dostupné informace hovoří o sedmi až devíti těžce zraněných, dalších 30 až 40 lidí mělo být zraněno lehce. Server Nachrichten.at - s odkazem na zdravotníky - napsal, že nikdo není v ohrožení života.

Podle policie už lidem další nebezpečí nehrozí. Hasiči momentálně odklízí chemikálie. Podle svědků pach v okolí závodu připomíná plovárnu. Jak uvedla ČTK, firma Agrana se domnívá, že únik způsobila technická závada.

„Záchranné práce fungovaly perfektně. Teď se musí zjistit příčina,“ chválil šéf závodu Norbert Harringer záchranáře. Společnost doufá, že co nejdříve obnoví výrobu. 

Na místě dopoledne zasahovaly tři vrtulníky, dvacet sanitek a osm praktických lékařů z okolí. Celkem bylo evakuováno na 300 lidí. 

Jaký plyn přesně unikl, nebylo ve středu kolem poledne ještě zcela jasné. Podle rakouských médií jde o plynný chlor a kyselinu chlorovodíkovou.

Společnost Agrana, v jejímž podniku k explozi došlo, má celkově 55 poboček a zhruba 8600 zaměstnanců. V závodě v Aschachu vyrábí škrob z kukuřice.

V Rakousku jde o druhý zásah záchranářů v průběhu dvou dnů. V úterý na východě země vybuchl plynovod. Exploze si vyžádala jednu oběť. Její přesná příčina zatím není známá.

mos, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme