Rakouští svobodní chtějí poslat uprchlíky do kasáren. Zvažují pro ně i večerní zákaz vycházení

Svobodná strana Rakouska, koaliční partner lidovců v nové vládě kancléře Sebastiana Kurze, chce ubytovat žadatele o azyl v kasárnách. Uvedl to předseda strany a vicekancléř Heinz-Christian Strache. V rozhovoru pro rakouskou veřejnoprávní rozhlas ORF také Strache považuje za možné zavedení zákazu vycházení pro uprchlíky. Kurzova vláda si za svůj cíl stanovila zpřísnění imigrační politiky.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský vicekancléř a předseda Svobodné strany Rakouska  Heinz-Christian Strache

Rakouský vicekancléř a předseda Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

„Bude třeba zvážit, které kasárny je možné využít a které jsou dnes vytížené,“ cituje ORF předsedu svobodných Heinze-Christiana Stracheho.

Nová rakouská vláda se vymezuje proevropsky, byla to i podmínka prezidenta, říká analytička

Číst článek

Za možné považuje nový vicekancléř i zavedení večerního zákazu vycházení pro žadatele o azyl. „V minulosti už se diskutovalo o tom, zda by se (uprchlíci) neměli od určité hodiny večer vrátit do kasáren,“ řekl k tomu Strache.

Jeho návrhy vzbudily odmítavou reakci opozičních sociálních demokratů (SPÖ). „Je to neuvěřitelný den pro naši politiku,“ uvedl v reakci na Stracheho vídeňský radní pro integraci Jürgen Czernohorszky z SPÖ.

Stracheho podpořil jeho spolustraník a nový ministr vnitra Herbert Kickl. „Centrální ubytování“ v kasárnách je podle ministra výhodnější. Kickl v té souvislosti hovořil o „záchranných centrech“.

Migrace jako klíčový bod programu

Kurzova koaliční vláda je v úřadu od 18. prosince. Mezi základní body vládní spolupráce by měla v příštích pěti letech patřit reforma daní, ale také posílení prvků přímé demokracie a další zpřísnění imigrační politiky.

Nový kancléř a zároveň bývalý ministr zahraničních věcí Kurz odmítá povinné kvóty na přerozdělování migrantů. Tvrdí, že Rakousko jich v minulosti už přijalo dost.

Koalice už přislíbila také školskou reformu, i ta se týká cizinců. Kurz dlouhodobě vystupuje proti tomu, že děti přistěhovalců neumějí německy. V tuto chvíli je v rakouských školách 40 000 dětí, které jazyk neovládají.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme