‚Co je moc, to je příliš.‘ Rakouský kancléř ukončil spolupráci se Svobodnými, chce předčasné volby

Rakouský kancléř Sebastian Kurz v sobotu večer oznámil ukončení vládní koalice se Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Zároveň sdělil, že prezidentovi navrhl, aby co nejdříve vypsal předčasné parlamentní volby. Kurz tak reagoval na vládní krizi, kterou vyvolala aféra kolem vicekancléře a předseda FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Ten se podle nahrávky zveřejněné německými deníky tajně domlouval na spolupráci s údajnou příbuznou ruského oligarchy.

Vídeň (Aktualizováno: 21:35 18. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský kancléř Sebastian Kurz a vicekancléř Heinz-Christian Strache

Rakouský kancléř Sebastian Kurz a vicekancléř Heinz-Christian Strache | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Kurz novinářům podle agentury APA řekl, že koalici své Rakouské lidové strany (ÖVP) s FPÖ při prvním pochybení nevypověděl. „Ale po včerejším (pátečním) videu musím zcela upřímně říci, že co je moc, to je příliš,“ uvedl premiér.

Strache se na tajně pořízené nahrávce se ženou bavil o její podpoře Stracheho strany Svobodných, a to přes koupený podíl v bulvárním deníku Kronen Zeitung. Výměnou za to měl údajné oligarchově neteři před dvěma lety slíbit zisk veřejných zakázek.

Podpora výměnou za zakázky? Vicekancléř Strache nabídl kvůli videu rezignaci, skončí i v čele strany

Číst článek

Po sobotním setkáním s kancléřem Sebastianem Kurzem uznal, že jeho jednání bylo hloupé a nezodpovědné a omluvil se. Trval nicméně na tom, že na schůzce nikomu nic neslíbil a že se stal obětí tajných služeb.

Chce aby ho ve vládních i stranických funkcích nahradil dosavadní ministr dopravy Norbert Hofer. Takovou možnost ovšem odmítá kancléř Kurz. Jeho lidovci podle agentury Reuters dávají přednost předčasným volbám.

Podle rakouského prezidenta jsou předčasné volby jedinou cestou, jak obnovit důvěru v instituce. O dalších krocích bude jednat s kancléřem v neděli. 

Rakousko zřejmě čekají předčasné volby. Podle kancléře Sebastiana Kurze by měly být co nejdřív. Konečné slovo bude mít ale prezident Alexander Van der Bellen. Aféru vicepremiéra Stracheho komentoval Kurz slovy - co je moc,to je příliš. @Radiožurnál @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus

20:17 – 18. 05. 2019

4 19

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen nevidí jinou možnost,jak obnovit důveru lidí v instituce, než předčasné volby. Skandál s nahrávkou vicekancléře vypukl včera a dnes už Rakousko v podstatě nemá vládní koalici. @Radiožurnál @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus

20:54 – 18. 05. 2019

4 50

Zdeněk Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme