Do čela rakouské vlády se dočasně postaví vicekancléř Löger. Zbytek kabinetu povedou odcházející ministři

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen pověří odcházející ministry správou svých resortů, dokud nebude ustavena nová přechodná vláda. Kabinet až do oficiálního jmenování nové vlády povede vicekancléř, ministr financí a lidovec Hartwig Löger (ÖVP). Rakouský prezident to v pondělí oznámil po jednáních s předsedy parlamentních klubů. Kancléři Sebastianu Kurzovi (ÖVP) i celé jeho vládě v pondělí poslanci rakouské Národní rady vyslovili nedůvěru.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hartwig Löger | Foto: Bundesministerium für Finanzen | Zdroj: Wikimedia/FinTech Beirat | CC BY 2.0

Van der Bellen zdůraznil, že k sestavování přechodné vlády nelze přistupovat lehkovážně. Odcházející ministři tedy budou pověřeni správou svých resortů, čímž se získá několik dní času. Na novinářský dotaz rakouský prezident upřesnil, že by vytvoření nové přechodné vlády nemělo trvat déle než týden.

Kurzova vláda končí, rakouský parlament jí vyjádřil nedůvěru

Číst článek

Stávající kabinet tak zůstává ve funkcích až na kancléře Kurze. Jeho kompetence přebírá na příští dny Löger a podle rakouských médií by měl Rakousko zastupovat i na úterním bruselském setkání šéfů států a vlád zemí EU, kteří budou hovořit o výsledcích eurovoleb a obsazení postu Evropské komise.

Van der Bellen v pondělí zatím nechtěl prozradit jména možných nových členů vlády s tím, že rozhovory o této záležitosti jsou důvěrné. Nejdůležitějším cílem však podle prezidenta je, aby znovu nedošlo k hlasování o nedůvěře.

Formálně musí prezident celou stávající vládu odvolat a hned ji zase jmenovat - s přechodným kancléřem Lögerem. Tento krok se má uskutečnit v úterý kolem 11.30 středoevropského letního času. „Sice to není každodenní postup, ale je zcela normální a demokratický,“ podtrhl prezident.

Rakouský parlament v pondělí vyslovil nedůvěru menšinové poloúřednické vládě kancléře Sebastiana Kurze, který je rovněž předsedou Rakouské lidové strany (ÖVP). Proti rekonstruovanému kabinetu složenému z lidovců a nestranických odborníků hlasovali mimo jiné poslanci za sociální demokracii (SPÖ) a protiimigrační svobodné (FPÖ). Svobodní opustili koalici s lidovci v důsledku korupční aféry, která propukla před více než týdnem kolem šéfa FPÖ a vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho, jenž ze svých funkcí již odstoupil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme