Soud potrestal bývalého rakouského vicekancléře Stracheho. Za korupci dostal 15měsíční podmínku

Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache se podle soudu dopustil korupce a úplatkářství. Soudkyně mu vyměřila patnáctiměsíční podmíněný trest. Podle verdiktu Strache poskytl politické výhody svému příteli výměnou za finanční dary. Rozsudek není pravomocný, bývalý politik se může odvolat.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Heinz-Christian Strache | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Strache podle verdiktu usiloval o změnu zákona, a to ve prospěch soukromé kliniky svého přítele Waltera Grubmüllera. Cílem bylo, aby vídeňská klinika mohla čerpat víc peněz z veřejného zdravotního pojištění.

Rakouský kancléř Kurz počítá s tím, že bude obžalovaný z křivé výpovědi. Postu se vzdát nehodlá

Číst článek

Šéf kliniky Grubmüller za to Stracheho Svobodné straně Rakouska (FPÖ) poslal v letech 2016 a 2017 celkem 12 tisíc eur, tedy v přepočtu asi 300 tisíc korun.

Druhý muž minulé rakouské vlády uvedl, že o darech nevěděl. Soud jeho tvrzení považuje za nedůvěryhodné. Grubmüller dostal roční podmínku.

Jak připomněla ČTK, úřady začaly prověřovat Stracheho počínání ve veřejných funkcích, když média v roce 2019 zveřejnila dva roky starou videonahrávku, na níž Strache při pobytu na španělském ostrově Ibiza otevřeně hovořil o korupčním jednání.

Zmiňoval se například o nelegálním financování strany a nabízel údajné příbuzné jednoho z ruských oligarchů zajištění státních zakázek výměnou za protislužby.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme