Nebudeme testovat každého, kdo se vrátí z Itálie, řekl Vojtěch po jednání epidemiologické komise

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (u řečnického pultu) na tiskové konferenci po jednání Ústřední epidemiologické komise kvůli koronaviru. Na snímku vpravo je hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová, třetí zprava je náměstek pro zdravotní péči Roman Prymula, čtvrtá zprava je primářka kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK
  • Není namístě testovat na koronavirus každého, kdo se vrátil ze severu Itálie. Musí přijet z oblasti, kde se nemoc šíří, a mít horečku, řekl ve čtvrtek po jednání Ústřední epidemiologické komise ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO.
  • Americký prezident Donald Trump v noci na čtvrtek našeho času ujistil na tiskové konferenci v Bílém domě, že riziko je „velmi nízké“ a že Spojené státy jsou připraveny.
  • Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn oznámil, že Německo stojí na prahu epidemie nového koronaviru. Vyzval nemocnice, aby připravily pandemické plány.
  • Francie ve středu ohlásila první úmrtí svého občana na nový koronavirus. Jde již o druhého člověka, který ve Francii nemoci COVID-19 podlehl, ale prvního Francouze. V polovině února zemřel v Paříži 80letý Číňan.
  • Nejvíce nakažených v Evropě je potvrzeno na severu Itálie, země ve středu potvrdila celkem 12 obětí.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 15:19 27. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svolání komise oznámil ministr Vojtěch už v úterý. Jednat by se mělo hlavně o aktuální situaci v Evropě a dalších opatřeních, které by mělo Česko přijmout, a to i v případě, že se do republiky nákaza dostane. Komise by měla podle Vojtěcha řešit i to, jak by se dal zvýšit počet infekčních lůžek, nyní jich má Česko tisíc. Řeč by mohla dojít i na množství roušek a respirátorů, které má země v zásobě.

Stálý pracovní orgán vlády vede ministr zdravotnictví a Hlavní hygienička České republiky, tvoří ho i zástupci většiny ministerstev a Správy hmotných rezerv. Naposledy se komise sešla v roce 2014 kvůli ebole, zasedala také kvůli prasečí a ptačí chřipce.

Kvůli koronaviru se ve čtvrtek sejde také krizový štáb ministerstva práce a sociálních věcí. Ten se zaměří na připravenost úřadu práce nebo domovů pro seniory na případnou karanténu.

Amerika v bezpečí

Riziko, kterému Spojené státy čelí v souvislosti s epidemií koronaviru je i nadále velice nízké, pokud se však nemoc COVID-19 bude šířit, jsou USA připraveny přijmout další opatření. Na tiskové konferenci to v noci ze středy na čtvrtek řekl americký prezident Donald Trump.

Tisková konference v Bílém domě | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Ten zároveň jmenoval viceprezidenta Mikea Pence do funkce hlavního koordinátora, který bude v souvislosti s koronavirem řídit práci státních úřadů, hygieniků a odborných komisí. „Naší nejvyšší prioritou je bezpečnost, zdraví a pohoda Američanů,“ řekl k tomu Pence.

Spojené státy prozatím evidují šest desítek případů nákazy, drtivá většina z nich souvisí s výletní lodí Diamond Princess, kterou Japonsko vzalo na počátku měsíce do karantény. Pacienti jsou v USA v izolaci a další šíření nákazy v zemi se nepotvrdilo.

Německé znepokojení

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn ve středu odpoledne prohlásil, že Německo stojí na prahu epidemie nového koronaviru. Vyzval nemocnice a zdravotnický personál, aby připravil a prověřil své pandemické plány. 

„Je bohužel nutné říci, že situace se v posledních hodinách změnila,“ řekl Spahn během telefonické konference se zástupci jednotlivých německých spolkových zemí. Dodal, že v Německu již není možné sledovat všechny části řetězce šíření nákazy.

Ministrovo varování přichází jen pár hodin poté, co mluvčí německého ministra zahraničí uklidňoval, že vláda se nechystá odrazovat německé občany od cest do Itálie. „Od takového scénáře jsme daleko,“ řekl mluvčí kolem středečního poledne na tiskové konferenci.

Česko je připravené

Premiér Andrej Babiš již v úterý vyzval české občany, kteří se vracejí z postižených oblasti a budou na sobě pozorovat příznaky onemocnění, aby kontaktovali neprodleně lékaře, a to nejlépe telefonicky. „Samozřejmě, je potřeba, aby naši občané zvážili vůbec, jestli chtějí za této situace cestovat do zahraničí,“ dodal Babiš.

Pokud se lidé do zahraničí vydají, doporučil jim ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) registraci v systému ministerstva DROZD. Ten usnadňuje státu kontakt s turisty a pomoc českým občanům v cizině v případných krizových situacích.

Předsednictvo Bezpečnostní rady státu na úterním jednání řešilo v souvislosti s koronavirem krizové plány. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že nechal mimo jiné prověřit vybavenost hasičského sboru ochrannými pomůckami. Všechny složky záchranného systému jsou podle Hamáčka na krizové scénáře připraveny.

Úřady nařídily karanténu v hotelu na Tenerife kvůli koronaviru. Je v něm i šest českých turistů

Číst článek

Národní referenční laboratoř, kde se testují vzorky na přítomnost koronaviru, funguje nyní podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v nepřetržitém režimu a její kapacity jsou zatím dostatečné. K úterku bylo v Česku na koronavirus podle Vojtěcha vyšetřeno 98 lidí, u všech byly výsledky negativní. Ministr zahraničí Petříček po jednání rady uvedl, že nákaza koronavirem se neobjevila ani u žádných Čechů pobývajících v cizině.

Vláda také zvažuje, že doporučení týkající se zahraničních cest bude propagovat na informačních tabulích na vytipovaných místech, jednat bude možná i s televizními stanicemi o zařazení do vysílání.

Virus ve světě

Případy nákazy novým koronavirem potvrdilo už 12 evropských zemí. První tři případy potvrdily již 24. ledna lékaři ve Francii, následovaly Německo a Finsko. V úterý oznámily nakažené pacienty i Rakousko, Chorvatsko nebo Švýcarsko. Nákazu u svého občana hlásilo krátce i Rumunsko, později však tuto informaci popřel náměstek ministra zdravotnictví Andrei Baciu.

Jižní Korea oznámila podle agentury Reuters 169 nových případů nákazy, celkem se nakazilo 1146 lidí. Onemocnění COVID-19, které koronavirus způsobuje, podlehlo 11 z nich, napsala s odvoláním na zdravotnické úřady agentura AP. V pevninské Číně se bilance úmrtí zvýšila o 52 nových obětí.

Většina středečních nakažených, celých 134, je stále spojována s jedním kostelem ve městě Tegu, mezi členy tamějšího náboženského hnutí infekci zřejmě roznesla 61letá žena.

Nejvíce zasažená tak zůstává Itálie. Místní úřady hlásí zatím 11 mrtvých a 322 nakažených lidí. Nejvážnější situace panuje na severu země v oblastech Benátsko a Lombardie.

onz, ako, cha, tef, tzr, gak, hag, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme