Vídeň žaluje rozhodnutí Evropské komise. Nesouhlasí se zařazením jádra a plynu mezi zelené investice

Kvůli dočasnému zařazení jádra a plynu mezi takzvané zelené investice podalo Rakousko žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. Oznámila to v pátek ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová. Podle agentury APA se k rakouské žalobě chce připojit i Lucembursko.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud v Lucemburku

Šance, že Rakousko s tímto argumentem u unijního soudu (na snímku) uspěje nevidí právníci jako příliš vysoké | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Během rozdělování energetických zdrojů Evropská komise (EK) označila zemní plyn a jadernou energii za udržitelné zdroje. Tímto rozdělením chtěla dát najevo, které investice do budoucna platí jako šetrné ke klimatu.

Takzvaná taxonomie by měla motivovat investory k podpoře zdrojů, kterými chce řada států nahrazovat uhlí či ropu. EU si stanovila za cíl dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality.

Jádro a plyn patří mezi zelené investice. Dočasné zařazení schválil Evropský parlament

Číst článek

Rakousko 75 procent elektrické energie vyrábí z obnovitelných zdrojů, hlavně v běžných a přečerpávacích vodních elektrárnách. Dlouhodobě patří k odpůrcům jaderné energetiky.

Fakt, že Evropská komise plyn a jádro zařadila mezi zelené investice, Gewesslerová už v únoru označila za „greenwashing“, tedy šíření dezinformací o ekologické prospěšnosti daných technologií. Komisi obvinila, že „plní především přání jaderné lobby“.

Ve své žalobě se Rakousko odvolává na posudek mezinárodních expertů, podle nichž energie z jádra není udržitelný zdroj. Šance, že Rakousko s tímto argumentem u unijního soudu uspěje, ale právníci nevidí jako příliš vysoké.

Podle Vídně také nemá Evropská komise pravomoci činit až taková dalekosáhlá politická rozhodnutí a členské státy měly příliš málo času na to, aby se o věci radily, uvedla APA.

Dočasné zařazení plynu a jádra mezi takzvané zelené investice v červenci schválil Evropský parlament. Analytici to tehdy označili za dobrou zprávu pro českou ekonomiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme