Trojice polských speleologů, která uvázla v jeskyni v Rakousku, se dostala vlastními silami ven

V jeskyni Lamprechtshöhle u obce Weissbach bei Lofer v rakouské spolkové zemi Salcbursko uvázli ve čtvrtek večer tři speleologové z Polska. Východ z jeskynního systému, který patří k nejrozsáhlejším v Evropě, zaplavila voda z tajícího sněhu, informovala dnes agentura APA. V pátek večer se badatelům podařilo vlastními silami dostat ven, podle agentury DPA překvapivě rychle.

Salcburk (Aktualizováno: 21:45 18. 2. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeskyně (ilustrační fotografie) | Foto: Nir Elias | Zdroj: Reuters

Záchranářům se původně nedařilo s trojicí navázat kontakt. V pátek odpoledne se ale jeskynnímu potápěči podařilo dostat až k uvázlým mužům. Byli bez zranění, ale lehce podchlazení. Dostali horký čaj.

Kolem 19.00 dorazila zpráva, že trojice badatelů je na cestě ven z jeskyně. Původně přitom podle agentury APA panovaly obavy, že potrvá ještě několik dní, než hladina vody klesne natolik, aby Poláci mohli jeskyni opustit.

Robotik: Drony mohou pomoci při záchraně lidí. Nechci ale, aby nad hlavou dětí převážely ledničky

Číst článek

Večer už byli jeskyňáři venku. Trojice se dostala z jeskyně vlastními silami, uvedly místní úřady. „Daří se jim dobře, všechno v pořádku,“ řekl mluvčí spolkové země Salcbursko. Muži byli bez zranění, jen mírně podchlazení.

Jde o profesionály, z nichž minimálně jeden jeskyni dobře zná. Voda z rychle tajícího sněhu ve čtvrtek zaplavila proláklinu, přes kterou se jeskyňáři měli vracet.

V jeskynním systému o délce přes 60 kilometrů se podobné případy staly už v minulosti. Její části jsou přístupné veřejnosti. V srpnu 2016 v podzemí po silných deštích uvázlo sedm lidí, včetně dvou dětí. O tři roky dříve voda znemožnila výstup z jeskyně na několik hodin dokonce 23 lidem.

APA uvádí, že jeskyně Lamprechtshöhle je kvůli tomu vybavená systémem včasného varování. Alarm se spustí, když hladina vody dosáhne nebezpečné výšky a návštěvníci pak mají zpravidla dostatek času na to, aby se dostali k východu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme