Rakouský prezident se sešel s kancléřem Kurzem. Na jeho žádost odvolal ministra vnitra za svobodné

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen v úterý na žádost lidoveckého kancléře Sebastiana Kurze odvolal z funkce ministra vnitra Herberta Kickla ze strany svobodných (FPÖ). Prezident to oznámil po setkání s šéfem vlády. Van der Bellen rovněž potvrdil, že Kurz ho informoval o žádosti dalších ministrů za FPÖ o zproštění vládních funkcí. Jejich posty obsadí experti, uvedl prezident.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještě v úterý večer by měl lidovecký kancléř Sebastian Kurz podle deníku Der Standard navrhnout Van der Bellenovi jména nových ministrů (ilustrační snímek) | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Úterní krok znamená, že v Kurzově vládě zůstává její šéf a také ministři z jeho lidové strany (ÖVP). Vicekancléř Heinz-Christian Strache (FPÖ), jehož korupční aféra rakouskou vládní krizi rozpoutala a který svůj odchod ohlásil o víkendu, požádal o zproštění funkcí písemně v pondělí, potvrdil v úterý Van der Bellen.

Okamžitá rezignace a předčasné volby v Rakousku? ‚Přísnější politická kultura,‘ vysvětluje analytička

Číst článek

Podle hlavy rakouského státu je samozřejmé, že uvolněné vládní posty „nyní budou obsazeny bezúhonnými expertkami a experty“. Prezident ujistil, že každý jednotlivý návrh osobně zváží.

Netýká se to pouze ministryně zahraničí Karin Kneisslové, která FPÖ zastupuje v kabinetu jako nestranička a která podle prezidenta ve funkci zůstává.

FPÖ stáhla své ministry z Kurzovy vlády poté, co kancléř v pondělí oznámil, že navrhne Kicklovo odvolání. Úterní potvrzení těchto skutečností se podle rakouských médií očekávalo.

Nová jména

Zcela novou informací je pouze to, že v kabinetu, který má alpskou republiku dovést k předčasným volbám, zůstane i po stažení FPÖ šéfka diplomacie reprezentující svobodné.

Ještě v úterý večer by měl Kurz podle deníku Der Standard navrhnout Van der Bellenovi jména nových ministrů. Podle agentury APA by mohli být jmenováni ve středu. FPÖ v tu chvíli opustí vedení resortů vnitra, obrany, infrastruktury a sociálních věcí a také úřad vicekancléře.

Úřad rakouského prezidenta mezitím oznámil, že Van der Bellen se dnes v 19.45 SELČ obrátí k národu s projevem o současné politické situaci. Podle informací agentury APA prezident ale nebude zatím uvádět žádná konkrétní jména odborníků, kterými chce Kurz kabinet doplnit.

Rakouského vicekancléře Stracheho nahradí v čele svobodných Hofer, rozhodlo vedení strany

Číst článek

Rakouská vládní koalice se rozpadla po pátečním zveřejnění videa z roku 2017, které zachycuje pozdějšího vicekancléře Stracheho, jak v rozhovoru s údajnou neteří ruského oligarchy slibuje rakouské státní zakázky výměnou za pomoc pro svou stranu v předvolební kampani.

Nejistá pozice Kurze

Původně se zdálo, že by kabinet složený ze zástupců obou dosavadních koaličních stran mohl Rakousku vládnout až do předčasných voleb, které se pravděpodobně uskuteční v září. Vládní krizi však prohloubil Kurzův požadavek na odchod Kickla z vlády.

Kickl byl v době pořízení videa v FPÖ zodpovědný za finance a podle Kurze není možné, aby během vyšetřování skandálu stál v čele ministerstva vnitra.

Ani Kurz svou pozici nemá jistou. Opozice žádá demisi celé jeho vlády a menší opoziční strana navrhuje vyslovení nedůvěry Kurzovi. Poslanci Národní rady by o návrhu měli jednat v pondělí. FPÖ a opoziční sociální demokraté (SPÖ) se zatím jasně nevyjádřili, jak se k návrhu postaví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme