Rakousko zpřísnilo opatření pro neočkované. V obchodech budou povinné respirátory, nahradí i roušky

Rakousko zpřísňuje podmínky pro neočkované proti covidu-19. Od příští středy budou muset nosit respirátory ve všech obchodech. Nošení respirátoru třídy FFP2 bude od stejného data povinné všude tam, kde dosud stačila obyčejná látková rouška. Vláda ohlásila nová opatření v den, kdy poprvé od konce dubna v zemi přibylo více než 2000 nakažených za den.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do rakouských statistik ve středu přibylo 2268 nově nakažených, tedy více než byl týdenní průměr (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Rakouská vláda doladila nová opatření proti šíření koronaviru na schůzi s hejtmany spolkových zemí. Neočkovaní budou muset nosit respirátory i v obchodech, které neprodávají zboží denní potřeby.

Od pondělí se neočkovaným ztíží návrat do Česka z Nizozemska, Norska, Slovinska a San Marina

Číst článek

Koncept, který ve středu na tiskové konferenci představili rakouský kancléř Sebastian Kurz a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein, je postaven na vytíženosti jednotek intenzivní péče, informovala agentura APA. Vzhledem k tomu, že od příštího týdne by měly být obsazeny z více než deseti procent, zavádí vláda přísnější nařízení ohledně ochrany dýchacích cest. Kromě toho budou od 15. září antigenní testy všude v Rakousku platné jen po dobu 24 hodin, což je už nyní běžné ve Vídni.

Při patnáctiprocentním vytížení JIP budou muset návštěvníci bez rezervovaných míst k sezení doložit potvrzení o očkování nebo zotavení z covidu-19 při návštěvě nočních podniků nebo akcí s více než 500 účastníky. V restauracích či kinech, kde je navíc vyžadováno potvrzení o negativním testu, už nebudou uznávány samotesty.

Pokud překročí vytíženost jednotek intenzivní péče hranici 20 procent, což představuje zhruba 400 lůžek, budou antigenní testy neplatné. Úřady pak budou uznávat pouze přesnější PCR testy.

Z mapy cestovatele zmizí černá kategorie zemí s extrémním rizikem nákazy. Budou tmavě červené

Číst článek

Namísto lockdownu očkování

Kurz zdůraznil, že odpovědí na pandemii nesmí být uzávěry, ale očkování. Mnoho nakažených, kteří jsou nyní v nemocniční péči, jsou podle něj neočkovaní. Mückstein doplnil, že koronavirus rozlišuje mezi očkovanými a neočkovanými. Podle kancléře bude také nutné očkovat třetí dávkou. Mückstein zdůraznil, že bez ní budou ohroženi zejména starší a nemocní lidé.

Nyní je v rakouských nemocnicích na jednotkách intenzivní péče 180 pacientů s těžkým průběhem covidu, což je o devět víc než předchozí den. Celkový počet hospitalizovaných dosáhl 645, což je o 100 více než před týdnem.

Do rakouských statistik ve středu přibylo 2268 nově nakažených, přičemž průměr uplynulých sedmi dní činil 1580. Sedmidenní incidence je nyní na hodnotě 123,8 případů na 100 000 obyvatel. Jenom během uplynulého týdne zemřelo 40 nemocných covidem, z toho tři do statistik přibyli ve středu. Od začátku pandemie země s devíti miliony obyvatel eviduje 10 815 obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme