V Rakousku se od příštího týdne uvolní koronavirová opatření. Otevřou se obchody, muzea nebo školy

Rakousko od příštího týdne uvolní některá opatření přijatá kvůli šíření koronaviru. Na tiskové konferenci to v pondělí oznámil kancléř Sebastian Kurz. Otevřou se všechny obchody, kadeřnictví či muzea. Platit v nich ale budou přísná hygienická opatření. Zčásti se otevřou i školy, žáci se ale budou muset pravidelně testovat. Kvůli novým mutacím koronaviru se podle Kurze „výrazně zpřísní“ režim na hranicích.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Rakousku se otevřou všechny obchody, kadeřnictví nebo muzea (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Plošná uzávěra v Rakousku zafungovala,“ uvedl Kurz. Podle něj je proto možné začít „opatrně“ uvolňovat. Za problém kancléř označil nové mutace koronaviru, které úspěch lockdownu „užírají“.

Příští pondělí se budou moci otevřít všechny obchody, muzea, galerie, zoologické zahrady či kadeřnictví. Podmínkou pro vstup do obchodů bude respirátor FFP2, omezený bude také počet zákazníků na prodejnu. Třeba u kadeřnictví či kosmetických salonů bude nutné předložit negativní test na koronavirus, který nebude starší než 48 hodin.

Čech v Rakousku: Vláda komunikuje jasně a zavřené podniky podporuje. Testování na covid dělají i lékárny

Číst článek

Po prázdninách, které skončí v části spolkových zemí 8. února a v dalších o týden později, se budou moci do lavic vrátit žáci prvních stupňů základních škol. Starší žáci se budou ve školách střídat ve „směnném provozu“.

Novinkou bude povinné testování školáků dvakrát týdně. Bez otestování se žáci nebudou moc do školy vrátit a budou se muset dál účastnit distanční výuky.

Situaci chce rakouská vláda zhodnotit za dva týdny. Rozhodnout by pak mohla o dalším uvolnění opatření, ale i o zpřísnění.

Nadále v Rakousku platí zákaz vycházení od 20.00 do 06.00 a některá opatření se budou i zpřísňovat. Například pokuty za porušení protikoronavirových restrikcí budou napříště vyšší. „Výrazně“ se podle Kurze zpřísní kvůli mutacím koronaviru také režim na hranicích, podrobnosti ale kancléř nesdělil.

Podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera se budou mimo jiné muset jednou týdně testovat lidé z okolních zemí, kteří dojíždí přes hranice do Rakouska za prací. Nová pravidla pro pendlery měla původně platit již od pondělí, vláda je ale nejspíš oznámí až v úterý.

Rakousko začíná uvolňovat. V pondělí se otevřou školy, žáci se budou muset testovat. Za přísnějších podmínek začnou fungovat také kadeřnictví, maloobchody a muzea. O dalším uvolňování pak vláda rozhodně za dva týdny. @iROZHLAS.cz @Radiožurnál @Český rozhlas Plus

18:21 – 01. 02. 2021

6 44

Devítimilionové Rakousko v pondělí ohlásilo 1124 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin. Aktivních případů je téměř 14 000. Od začátku epidemie testy v Rakousku odhalily 415 522 případů nákazy. Zemřelo 7778 infikovaných.

Rychlost očkování proti covidu-19 je podle Kurze závislá na dodávkách vakcíny. Do Velikonoc by podle vládního plánu měl dostat obě dávky vakcíny milion Rakušanů. Vláda se mimo jiné usnesla, že vakcínu firmy AstraZeneca bude přednostně dávat lidem mezi 18 a 64 lety. Seniory bude očkovat vakcínami firem Moderna a Pfizer/BioNTech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme