Rakouské státní zastupitelství žádá parlament o vydání exkancléře Kurze. Jeho strana to vítá

Rakouské státní zastupitelství vyšetřující případy hospodářské trestné činnosti a korupce požádalo parlament, aby zbavil imunity bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Ten v sobotu z postu předsedy vlády odstoupil v důsledku korupční aféry, nově je šéfem poslaneckého klubu lidové strany (ÖVP) v Národní radě.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mministr zahraničí a předseda rakouských lidovců Sebastian Kurz

Rakouské státní zastupitelství vyšetřující případy hospodářské trestné činnosti a korupce požádalo parlament, aby zbavil imunity bývalého kancléře Sebastiana Kurze | Zdroj: Reuters

Parlament musí o vydání Kurze rozhodnout na některé z příštích schůzí. Do té doby prokuratura vyšetřování Kurzova případu přeruší, uvedla agentura DPA.

Aféra prorostlá politikou, médii i vědeckou sférou. ‚Rakouskem otřásá její rozsáhlost,‘ říká politoložka

Číst článek

Parlamentní klub ÖVP ve čtvrtek uvedl, že žádost vyšetřovatelů podporuje a má radost, že přišla tak rychle. Bude podle něj brzy možné vyvrátit obvinění vznesená proti pětatřicetiletému politikovi.

Kurz čelí vyšetřování kvůli podezření z křivé výpovědi před parlamentním výborem zabývajícím se aférou Ibiza z roku 2019.

Vyšetřován je také v souvislosti s podezřením ze zpronevěry, uplácení a úplatnosti: nejbližší kolegové Kurze v roce 2016 údajně pomáhali tomuto politikovi v kariérním postupu tím, že objednávali průzkumy veřejného mínění a články v jeho prospěch. Platilo za ně ministerstvo financí. Všech deset dotčených obvinění popírá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme