Rakouské ledovce tají. Za 40 let bude země prakticky bez ledu, nedá se tomu zabránit, tvrdí experti

Rakousko bude za 40 až 45 let pravděpodobně prakticky bez ledovců. Uvedl to podle agentury DPA vědec Andreas Kellerer-Pirklbauer z rakouského Institutu pro geografii a kosmický výzkum s poukazem na zjištění Rakouského alpského spolku, jehož dobrovolníci pozorují a měří ustupování alpských ledovců. Z 93 sledovaných ledovců ztratily mezi lety 2022 a 2023 na velikosti všechny až na jeden.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na vrcholky Grossglockner a Zugspitze

Pohled na vrcholky Grossglockner a Zugspitze | Foto: Matthias Balk | Zdroj: AFP / Profimedia

„Za 40 až 45 let bude Rakousko prakticky bez ledu,“ tvrdí Kellerer-Pirklbauer, který působí v ústavu ve Štýrském Hradci. Zvláště výrazný je ústup u ledovce Pasterze na úpatí nejvyšší rakouské hory Grossglockneru. Meziročně ustoupil o rekordních 203,5 metru, vyplývá z aktuální zprávy ÖAV o ledovcích. Ústup o 203 metrů znamená ztrátu 14 milionů metrů krychlových ledu.

Na Antarktidě bylo letos o čtyři stupně tepleji než loni. Kontinentu škodí turismus nebo rybolov

Číst článek

V průměru ustoupilo 93 ledovců v uplynulém pozorovacím roce o 23,9 metru, což je třetí nejvyšší hodnota za 133 let měření. Ještě výrazněji ledovce ustoupily v letech 2021/22 (v průměru o 28,7 metru) a 2016/17 (25,2 metru). Všechny tři největší úbytky tak byly zaznamenány během posledních sedmi let.

Konci ledovců v Rakousku se podle expertů vzhledem ke změně klimatu už nedá zabránit. „Systém má přílišnou setrvačnost,“ prohlásil Gerhard Karl Lieb z měřičské služby ÖAV. I restriktivní opatření na ochranu klimatu podle něj přišla příliš pozdě.

Proces tvorby stabilizačních zásob sněhu na horních okrajích ledovců trvá desetiletí. „To znamená, že už nelze nic dělat,“ cituje Lieba agentura AP.

„Možná zůstanou nějaké zbytky na stinných místech - možná na severovýchodní straně glocknerského ledovce a v některých oblastech Ötztalského údolí,“ podotkl Kellerer-Pirklbauer.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme