Rakouští lidovci dostali pokutu 800 000 eur, podle dohlížecího orgánu vedli příliš drahou kampaň

Rakouská lidová strana musí zaplatit pokutu ve výši 800 000 eur (přes 20 milionů korun) za překročení hranice výdajů na předvolební kampaň z roku 2017. Oznámil to ve středu rakouský orgán pro dohled nad financováním politických stran (UPTS). Kromě toho musí strana kancléře Sebastiana Kurze zaplatit dalších 80 000 eur kvůli porušení pravidel sponzorování stran.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda lidovců kancléř Sebastian Kurz | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Politické strany v Rakousku smí na volební kampaň v posledních 82 dnech před volebním dnem vydat každá nanejvýš sedm milionů eur. Tento limit vyplývající ze zákona o politických stranách Kurzova formace v roce 2017 výrazně překročila, když na volby vynaložila 12,96 milionu eur.

Vztahy s Rakouskem bude dál ovlivňovat jádro. Kurz má vládu se Zelenými díky pragmatismu, říká analytička

Číst článek

Podle agentury APA výdaje na kampaň v roce 2017 výrazněji překročila také protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ), kterou kampaň stála 10,72 milionu eur. Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) pak hranici překročila o 0,38 milionu eur. Sankce vůči FPÖ a SPÖ zatím nebyly oznámeny.

Po volbách z října roku 2017 vytvořili lidovci se svobodnými koalici, která se však rozpadla loni v květnu po propuknutí aféry Ibizagate kolem videa zachycujícího dlouholetého šéfa FPÖ Heinze-Christiana Stracheho při korupčním jednání.

Podle APA je nynější pokuta pro ÖVP mnohem vyšší než ta, kterou strana platila za volby v roce 2013. Tehdy strana překročila výdajový limit o 4,3 milionu eur a musela zaplatit pokutu 300 000 eur.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme