Třiadvacet učitelů ze Sýrie a dalších zemí získalo rakouský diplom. Nyní se uvidí, zda je o ně zájem

Přes dvě desítky migrantů s pedagogickým vzděláním dovršily ve Vídni rekvalifikační kurz. Rakouským školám by kromě učení také mohli pomoct s dětmi azylantů a usnadnit jim přístup do nového prostředí. Kvůli penězům ale rekvalifikační kurz možná pokračovat nebude.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Kevin Lopez | Zdroj: Fotobanka Pixabay CC0 Creative Commons

Většina z 23 absolventů je ze Sýrie a jedná se o lidi, kteří ve svých zemích prošli pedagogickým vzděláním, jejich tituly ale Rakousko neuznává. Do kurzu se mohli přihlásit loni na podzim, podmínkou bylo minimálně bakalářské vzdělání a plynulá znalost němčiny.

Evropská komise chce ztrojnásobit rozpočet na zvládnutí migrace. Je to i priorita Rakouska

Číst článek

Pro vídeňské školy by tito pedagogové mohli být velkým přínosem, protože v rakouských školách jsou tisíce dětí arabského původu. Často přitom mají potíže s němčinou nebo s neznámým prostředím. Znalost jazyka a životní zkušenost by pro nové učitele tak mohla být výhodou.

Nemuseli by působit pouze jako učitelé, ale zároveň i jako spojky mezi rodinami azylantů a školami, pokud by se vyskytl problém.

Osud dalšího pokračování je ale nejistý. Institut vzdělávání na Vídeňské univerzitě, který ho organizuje, na něj nemá prostředky a ministerstvo zahraničí v minulosti získalo peníze od iniciativ, stát se na financování nepodílí.

Na nastartování dalšího kola kurzu je potřeba 70 tisíc eur. Zatím se žádný štědrý dárce neobjevil. Institut chce ale vyčkat. Úspěšní absolventi si teprve nyní začínají podávat přihlášky do škol a uvidí se, jak uspějí na trhu práce.

Pokud se jim podaří uspět, začne univerzita hledat dalšího sponzora, aby mohla od podzimu rozjet další kolo kurzu.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme