Rakousko nemá jasné důkazy o osudu dvou dívek, které utekly bojovat do Sýrie

Osud dvou rakouských dívek, které se vydaly bojovat do Sýrie, je zatím nejasný. Rakouská policie nemá důkazy o tom, jestli jsou vůbec naživu. Na sociálních sítích o nich přitom kolují zprávy, že se vdaly za čečenské bojovníky a čekají děti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Islámského státu v syrské Rakká

Bojovníci Islámského státu v syrské Rakká | Zdroj: ČTK

Samra Kešimovičová a Sabina Selimovičová. To jsou jména dvou dívek z Rakouska, které zajímají tamní policii. Letos na jaře totiž utekly z domova ve Vídni a údajně se přidaly k islamistickým bojovníkům v Sýrii. Deník Salzburger Nachrichten přinesl na začátku týdne zprávu o tom, že starší z nich - Samra - zahynula v boji. Na sociálních sítích to ale dívky popřely. Prý se vdaly a čekají děti.

Nakolik se dá zprávám z jejich profilů na sociálních sítích věřit, je ale diskutabilní. Profily mohou být falešné, možná je dokonce spravují muži, kteří dívky v Sýrii drží. Zdá se být totiž nepravděpodobné, že by dívky měly skoro každý den přístup k internetu.

Krátce po jejich zmizení z Vídně se na internetu objevily fotografie, na nichž dívky drží v rukou samopaly a kolem nich je skupina ozbrojených mužů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ dvou dívek z Rakouska, které utekly z domova a údajně se přidaly k islamistickým bojovníkům v Sýrii sleduje Pavel Novák

Samra měla také údajně svým kamarádkám přes uzavřenou sociální síť WhatsApp napsat, že není mrtvá, ale těhotná. To se ovšem také nedá považovat za důvěryhodný zdroj.

Policie tak nemá žádné jasné důkazy o tom, co s dívkami je. Nemůže potvrdit, ani vyvrátit, že by dívky byly mrtvé.

Velká Británie odhaduje, že asi 500 jejích občanů se vydalo bojovat do Sýrie. Také do Iráku nebo Afghánistánu odjíždějí bojovat hlavně přistěhovalci z islámských zemí nebo ti, co mají v takových státech rodinné zázemí. Třeba Sabina a Samra z Rakouska pocházely z rodiny uprchlíků z Bosny a Hercegoviny.

Některé země uvažují o tom, že své obyvatele, kteří se zapojili do džihádu, nepustí zpět. V Británii se dokonce uvažuje o tom, že by se takovým lidem mohlo zrušit občanství. Jiné země by například mohly zrušit statut uprchlíků těm, kterým v minulosti poskytly azyl.

Úřady odhadují, že se k džihádistům přidalo asi 130 lidí s trvalým pobytem v Rakousku. Více než polovina z nich pochází ze zemí pod Kavkazem.

Pavel Novák, Olga Kořánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme