Rakouské hory si loni vyžádaly 268 obětí, o 22 méně než v předchozím roce

V rakouských horách loni zahynulo 268 lidí, o 22 méně než v předchozím roce. „Tento vývoj je potěšitelný, ale také ukazuje, jak důležitá je v horském sportu prevence,“ řekl ke statistice šéf rakouského úřadu pro bezpečnost v Alpách Karl Gabl, který vyzdvihl práci horské záchranné služby a příslušných organizací v oblasti prevence.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alpská policie loni zaznamenala také 95 lavinových neštěstí, při nichž zahynulo 15 lidí. (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Pětaosmdesát procent obětí v rakouských horách loni byli muži, v absolutních číslech to bylo 230 mužů, žen bylo 38. Dohromady loni horští záchranáři v celém Rakousku evidovali 7230 zraněných, což je o 777 zraněných méně než v roce 2017. Desetiletý průměr přitom činí 7356 zraněných ročně.

Naproti tomu v uplynulých deseti letech údajně prudce vzrostl počet tísňových volání lidí, kteří žádné zranění neutrpěli. V současnosti tvoří třetinu všech tísňových volání. V těchto případech volají zejména lidé, kteří se ocitli v nepříznivé situaci nebo přecenili své síly.

Pod lavinou u Salcburku zemřeli dva Češi, dalším dvěma se podařilo zachránit

Číst článek

Túry a horolezectví

Nejčastěji loni lidé v rakouských horách umírali při túrách nebo horolezectví. Při těchto aktivitách zahynulo 88 lidí, tedy 35 procent všech obětí. Následovaly s 30 oběťmi smrtelné úrazy v zabezpečených lyžařských areálech.

Téměř třicet procent obětí nezahynulo při provozování některého z horských sportů, ale při lovu a lesnických pracích, při jízdě vozidlem po horských cestách nebo při sebevraždách.

Celkové nejčastější bezprostřední příčinou úmrtí bylo, ve 22 procentech případů, selhání kardiovaskulárního systému (59 úmrtí). Patnáct procent úmrtí pak následovalo po pádu, zakopnutí či uklouznutí.

Alpská policie loni zaznamenala také 95 lavinových neštěstí, při nichž zahynulo 15 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme