Rakousko odmítlo odškodnit Kampuschovou za údajně zanedbané vyšetřování

Natascha Kampuschová nedostane žádné odškodnění za osm let, kdy ji věznil duševně narušený muž. Dnes 23letá žena žádala kompenzaci od státu za zanedbané policejní vyšetřování. Finanční prokuratura ale vyplacení peněz odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natascha Kampuschová | Foto: AFP

Nataschu Kampuschovou jako desetiletou unesl duševně chorý muž Wolfgang Priklopil. Ve sklepě svého domu ji věznil 3096 dní, aniž by se kdokoli cokoli dozvěděl. Dívka nakonec musela sebrat odvahu a utéct z vězení sama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rakouský stát odmítl odškodnit Kampuschovou za údajně zanedbané vyšetřování

Kampuschová tvrdí, že kdyby vyšetřovatelé pracovali lépe, mohli přijít na to, kde je, daleko dřív.

Policie se totiž tehdy ptala i samotného Priklopila. Měla totiž svědectví, které naznačovalo, odkud by mohlo být auto, ve kterém tehdy dívka ve Vídni zmizela.

Tehdy policisté prověřovali tisíc bílých dodávek, mezi nimi byla i tak Priklopilova, jenže on tvrdil, že má alibi a že vůz zrovna v tu dobu využil k něčemu jinému.

Kolik Kampuschová po rakouském státu žádala, se přesně neví. Podle rakouského deníku Heute to byl milion eur, to ale její právník nevyvrátil ani nepotvrdil. Teď uvedla, že prý čekala aspoň symbolické gesto, toho se ale nedočkala.

Úřady odškodnění zamítly s tím, že tehdy žádné "důvodné podezření" proti Priklopilovi neexistovalo, takže policejní vyšetřovatelé nijak zásadně nepochybili. I když loni prověrková komise, která případ zpětně prošetřovala, přiznala jisté pochybení policie - vyšetřování prý brzdily i politické zájmy.

Mluvčí ministerstva vnitra pak ještě na povzdech Kampuschové, že by bylo hezké aspoň nějaké symbolické odškodnění, dodal, že úřady žádná gesta dělat nemohou.

Peníze chtěla dát na charitu

Kampuschová se k zamítavému rozhodnutí přímo nevyjádřila. Prostřednictvím právníka pouze vzkázala, že to považuje za lidsky naprosto nepochopitelný postoj. "Není to nečekané, ale beru to na vědomí s určitým zklamáním," píše se v jejím prohlášení. Soudně ale dškodnění vymáhat nechce.

Peníze chtěla Kampuschová podle dřívějšího prohlášení dát na charitu. Předloni získala dům i auto svého únosce a věznitele Priklopila a už rok před tím věnovala 25 tisíc eur (asi 630 tisíc korun) ve prospěch obětí jiné podobné aféry, rodiny Josefa Fritzla z Amstettenu.

Kampuschová už napsala knihu, teď dokonce vznikla opera, která se inspiruje případem jejím i oním amstettenským. Dílo rakouských autorů uvedli v německém Schwetzingenu.

O knihu Nataschi Kampuschové byl také zájem. Rakušané s ní soucítili, zároveň ale byla řada lidí na její jméno alergická. To teď potvrzují i reakce v diskusích pod nejnovější zprávou o ní na rakouských serverech.

David Koubek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme