Tanec v klubech a odložení respirátoru. Rakousko díky příznivé epidemické situaci v červenci rozvolní

Rakousko od 1. července ruší díky příznivému vývoji koronavirové pandemie povinnost nosit respirátory FFP2 ve veřejné dopravě a obchodech, zůstane jen v nemocnicích a pečovatelských domech. Velké akce budou téměř bez omezení; povolen bude například i tanec v klubech či popíjení na baru. Ve čtvrtek ráno to oznámila vláda v čele s kancléřem Sebastianem Kurzem, podle něhož je situace kolem epidemie koronaviru „mnohem lepší“, než se čekalo.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský kancléř Sebastian Kurz. | Zdroj: Reuters

Sedmidenní incidence, tedy počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden, je nyní v Rakousku na hodnotě kolem 15, řekl ve čtvrtek Kurz, který si pochvaloval také pokrok při očkování a testování. „Situace je velmi, velmi dobrá. Lepší, než jsem očekával,“ řekl Kurz. Například ve čtvrtek hlásí devítimilionová země 179 nově nakažených a tři úmrtí související s covidem.

Od začátku července tak bude v Rakousku možné například zajít si zatancovat na diskotéku za předpokladu, že se dotyčný prokáže provedeným očkováním, negativním testem nebo proděláním covidu-19. Zatím mají v těchto podnicích platit kapacitní omezení, ale 22. července padnou i ta.

Od 1. července bude možné posedět v rakouské restauraci bez roušky. V prostředcích veřejné dopravy, na uzavřených veřejných místech, v obchodech či muzeích bude místo respirátorů FFP2 možné nosit jen obyčejné roušky.

V oblasti gastronomie bude 22. července zrušena povinnost registrací, uvedla ve čtvrtek rakouská ministryně turistického ruchu Elisabeth Köstingerová. Výrazně uvolněny budou také podmínky pořádání velkých kulturních a sportovních akcí. Od 1. července se budou moci konat bez limitů počtu návštěvníků nebo kapacitních omezení.

V Rakousku se restrikce naposledy uvolnily 10. června, kdy byla mimo jiné zcela zrušena povinnost nosit roušku venku. Uvolnila se například pravidla vzájemného rozestupu – namísto dvou metrů stačí jeden, ale i to bude od července minulostí. Diváků na kulturních akcích smí být nyní do 75 procent kapacity.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme