Odvoleno. Vyhrála lidová strana Sebastiana Kurze, o druhém místu rozhodnou korespondenční hlasy

Volební místnosti v Rakousku se uzavřely v 17 hodin. Podle konečného předběžného výsledku vyhrála lidová strana Sebastiana Kurze s 31,4 procenty hlasů. Druzí skončili Svobodní, třetí pak sociální demokraté kancléře Kerna. Rozdíl mezi druhou a třetí pozicí je ale malý. Rozhodnou tedy až konečné čtvrteční výsledky se započítanými korespondenční hlasy.

Vídeň (Aktualizováno: 23:05 15. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podporovatelé strany FPÖ oslavují předběžné výsledky voleb

Podporovatelé strany FPÖ oslavují předběžné výsledky voleb | Foto: Michel Dalder | Zdroj: Michel Dalder, Reuters

Podle předběžných konečných výsledků rakouských voleb vyhráli lidovci, kteří získali 31,4 procenta hlasů. Na druhém místě prozatím skončili Svobodní s 27,4 %, třetí místo patří sociálním demokratům s 26,7 procenty. Hranici čtyř procent hlasů potřebných pro vstup do parlamentu překročili ještě liberálové z NEOS (5 %) a Kandidátka Petera Pilze (4,1 %). Poslanci strany Zelených podle výsledků zřejmě v parlamentu po volbách neusednou.

Rakouské 'Wunderkind'. Svět teď potřebuje mladé politiky, říkají o Kurzovi jeho vrstevníci

Číst článek

Výsledky, které večer zveřejnilo rakouské ministerstvo vnitra, ale neobsahují rekordní počet korespondenčních hlasů. Ty mohou ještě některé pozice ovlivnit. Konečná čísla budou známa až příští týden ve čtvrtek. Volební účast vzrostla oproti předchozím volbám ze 75 na 80 procent.

Vítězství lidovců jednatřicetiletého Sebastiana Kurze, který se pravděpodobně stane nejmladším šéfem vlády v Evropě, se očekávalo.

Druhé a třetí místo zatím není jisté. Pokud se po celkovém sečtení všech hlasů potvrdí, že Sociálnědemokratická strana kancléře Kerna skončila druhá, půjde o překvapení. Předvolební průzkumy v posledních dnech totiž předpovídaly, že mají Svobodní druhou příčku téměř jistou. Pokud by nakonec ale sociální demokraté skončili až třetí, bylo by to poprvé v poválečných dějinách Rakouska.

Protiimigrační strany blahopřály FPÖ

Protiimigrační a protiislámské strany z Francie, Nizozemska či Německa v neděli poblahopřály k úspěchu Svobodné straně Rakouska (FPÖ), která podle odhadů získala 27,4 procent hlasů. Může se tak stát součástí příští rakouské vládní koalice. Lucemburský ministr zahraničí varoval před posunem Rakouska doprava.

„Přátelům a spojencům“ z FPÖ v neděli na twitteru pogratulovala předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Výsledek rakouských voleb je podle ní znamením, že ‚evropské národy‘ se upínají ke své ‚svobodě a identitě‘.

„Gratuluji FPÖ a H.C. Strachemu,“ napsal německy na twitteru předseda nizozemské protiimigrační Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders. „Islám není součástí Evropy,“ dodal v dalším tweetu, který doprovodil fotografiemi, na nichž je s předsedou FPÖ Strachem.

„Mám radost, že Rakousko má teď silnou konzervativně-občanskou většinu,“ uvedla v reakci na výsledek předčasných voleb Frauke Petryová, bývalá předsedkyně protiimigrační a protiislámské strany Alternativa pro Německo (AfD).

Zaorálek pogratuloval Kurzovi

Ke gratulacím se připojil i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) a pogratuloval dosavadnímu ministrovi zahraničí Rakouska, Sebastianovi Kurzovi, k vítězství. Věří v pokračování výborných vztahů mezi oběma zeměmi. Úspěch popřáli Kurzovi zejména šéfové českých programově spřízněných stran.

„Společně jsme zahájili renesanci česko-rakouských vztahů. Věřím, že ve výborných sousedských vztazích budeme pokračovat,“ sdělil Zaorálek. Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek napsal, že gratuluje sesterské lidové straně i Kurzovi k vítězství a přeje jim úspěšné jednání o koalici. „Doufám, že na našem příštím setkání už bude kancléřem,“ uvedl.

Vítězství Kurze přičítají někteří čeští politici jeho snaze o omezování migrace. „Ukazuje se, že lidé odmítli příliš vstřícnou politiku dosud vládnoucích sociálních demokratů, kterým už nepomohl ani pozdější následný obrat. Pro nás z toho plyne jasné poučení, a to, že nelze podceňovat obavy obyvatel Evropy a házet je za hlavu se slovy, že je to falešné vyvolávání strachu,“ řekl předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Sympatie vyvolává Kurz u šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Napsal, že se s ním dvakrát setkal jako ministr financí. „Měl jasný názor na migraci a hlavně jednal, když inicioval zavření balkánské trasy. Voliči ho ocenili také za to, že konečně řekl, že zájmy rakouských občanů jsou na prvním místě, což je úplně jiný postoj než u Merkelové,“ myslí si.

Kampaně cílily na uprchlickou krizi

Ve Vídni vhodil do urny svůj hlasovací lístek i rakouský prezident Alexander Van der Bellen. „Doufám, že volební účast bude velmi vysoká,“ řekl při té příležitosti.

„Musíte jít k volbám. Vyzvěte své sousedy, jděte do hospody, k přátelům a řekněte jim, co je v sázce. Když to uděláte zaručuji vám, že budeme úspěšní. Jako vždy, bok po boku, pospolu. Děkuji vám za důvěru,“ vyzval ještě v neděli ráno Kern.

Kdo u nás zkrotí populisty?

Číst článek

Dosavadní vládnoucí straně nepomohla ani aféra ohledně lživých facebookových stránek, které měli odvrátit voliče lidovců.

Mezi témata, kterými chtěli političtí lídři voliče zaujmout, patřila migrační krize. Hodně ji připomínal třeba šéf lidovců a současný ministr zahraničí Sebastian Kurz. V Rakousku nabývají občané volebního práva už v šestnácti letech.

Ještě ostřeji proti uprchlíkům vystupovali protimigranští Svobodní s hesly „Islám do Rakouska nepatří“. Svobodní teď měly šanci dostat se zpět do rakouské vlády po dvanácti letech. Lidovci koalici s nimi nevylučují.

O rakouské volby je nebývalý zájem. Akreditovalo se na ně zhruba 900 zástupců médií z celého světa. Zahraniční média ve zpravodajství zdůrazňují hlavně mládí pravděpodobného příštího kancléře a také očekávaný politický posun Rakouska směrem doprava. Všímali si i zesílení populistických prvků v předvolební kampani.

ČTK, Tomáš Fiala, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme