Rakousko přestalo přijímat azylanty. Žádá po Evropě větší solidaritu

Rakouské ministerstvo vnitra oznámilo, že nebude dál vyřizovat žádosti o azyl. Opatření platí až do doby, než ostatní členské země Evropské unie přijmou uprchlické kvóty. Běženci sice v Rakousku mohou o azyl stále požádat, tamní úřady to ale až do odvolání nebudou posuzovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imigranti se nemohou dočkat, až vystoupí z člunu v sicilském přístavu Pozzallo

Imigranti se nemohou dočkat, až vystoupí z člunu v sicilském přístavu Pozzallo | Zdroj: Reuters

Rakousko znepokojuje raketově rostoucí tempo žádostí o azyl. Počet žadatelů se podle Vídně v lednu až dubnu zvýšil o 160 procent.

Země je k uprchlíkům vstřícná, jejich žádosti posuzuje velmi rychle, ale kvůli jejich závratné výši bylo nedávno nuceno azylanty provizorně umisťovat do stanů. Rakouské vládě se proto nelíbí, že jiné země uprchlíky přijímat nechtějí a tíha krize je tak na bedrech jen několika států.

Vídeň prý nebude žádosti o azyl posuzovat, dokud Evropská unie nezavede spravedlivý systém kvót na přemístění běženců, kteří potřebují mezinárodní ochranu.

Ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová doslova řekla, že její rozhodnutí je varovným signálem pro ostatní země. Kritizovala ji za to opozice a neziskové organizace, podle kterých tím prý zneužila úřední moc.

Některé země s navrhovaným systémem kvót nesouhlasí. Je mezi nimi i Česká republika, Slovensko, Polsko nebo Maďarsko. Názor svých kolegů se Leitnerová může pokusit změnit už v úterý na společném jednání ministrů vnitra.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme