Rakousko prý nechce bariérou uprchlíky zastavit, ale jen směrovat, zdůraznil kancléř

Kvůli opatření, které chystá Rakousko na hranici se Slovinskem, nepřijde do země ani o uprchlíka méně. Uvedl to rakouský kancléř Werner Faymann. Ten prý na toto téma ve středu mluvil i se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, s nímž se prý shodli na tom, že „pro ploty není v Evropě místo“.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský kancléř Werner Faymann

Rakouský kancléř Werner Faymann | Zdroj: Reuters

Faymann v televizní debatě stanice ORF ve středu večer podtrhl, že bariéra na hranici, o které ten samý den informovala rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová, nemá za cíl uprchlíky zastavit, ale jen směrovat na jedno místo.

Bude se podle něj jednat o „stavební opatření", jež umožní v oblasti města Spielfeld na rakousko-slovinské hranici zavedení „lepší kontroly“. Do země prý kvůli tomu nepřijde ani o uprchlíka méně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Rakousku okomentovala politoložka z Vídeňské univerzity Anna Durnová

„Kdo věří, že se dá uprchlická otázka vyřešit ploty, je úplně vedle,“ uvedl Faymann.

Jediným skutečným řešením problému je podle něj ukončení konfliktu v Sýrii a vznik přijímacích středisek na vnějších hranicích Evropské unie. Nyní je prý třeba běžencům na takzvané balkánské stezce poskytnout hlavně ubytování odolná vůči nadcházejícímu chladnému počasí.

O stavbě plotu mluví i Slovinsko – to je připravené postavit bariéru na hranici s Chorvatskem, a to v případě, že by Evropská unie nedodržela svůj slib vybudovat na Balkáně sběrné tábory pro 50 tisíc lidí.

Podle šéfa slovinské policie Marjana Franka však zatím uzavírání hranic nehrozí.

„Vyjádření rakouské ministryně vnitra jsme slyšeli a už jsme projednali možnost uzavření hranic. Žádná země, ani Rakousko, o zavřené hranice neusiluje. Nemyslím si, že by něco takového skutečně hrozilo. Naším úkolem je teď především zlepšit monitorování přílivu uprchlíků,“ uvedl Frank.

Trasy migrantů | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme