Putin je dobrý tanečník, pronesla rakouská ministryně zahraničí a vyjádřila přání zopakovat si tanec

Šéfka rakouské diplomacie Karin Kneisslová, která loni v létě, během rakouského předsednictví Evropské unii, způsobila skandál tancem s Vladimirem Putinem na své svatbě, prohlásila, že by si s ruský prezidentem znovu ráda zatančil.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karin Kneisslová během tance s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na své svatbě. | Foto: Roland Schlager | Zdroj: Reuters

„Je to opravdu dobrý tanečník,“ řekla ministryně podle agentury AFP na čtvrteční recepci ve Vídni, uspořádané k Mezinárodnímu dni žen krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), která ji do vlády nominovala. „Možná si s ním příští týden opět zatančím, budu v Moskvě,“ dodala laškovně.

Šéfka rakouské diplomacie má příští úterý v ruské metropoli jednat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Kneisslová čelila silné kritice za to, že pozvala Putina na svou svatbu, uspořádanou loni 18. srpna ve štýrské obci Gamlitz na jihu Rakousku, zatančila se s ním před kamerami ruské televizi a pak mu složila hluboké pukrle. Čelila pak na sociálních sítích a v novinách obviněním z lokajství a ponižování se před Ruskem. Řada opozičních politiků vyzvala šéfku diplomacie, aby odstoupila.

Čtyřiapadesátiletá profesionální diplomatka, která je uznávanou odbornicí na Blízký východ, se hájila, že při této příležitosti vybudovala „základ důvěry“ se šéfem ruského státu a že Putinův výlet byl „přísně soukromý“.

Kneisslová také uvedla, že tančila i s dalšími hosty, a to i se svým britským protějškem Jeremym Huntem. „Ale při vší úctě k britskému ministru zahraničí, Putin je lepší tanečník,“ poznamenala.

Pozvání Putina bylo považováno za největší faux pas rakouského předsednictví EU. Ruský prezident je pravidelně obviňován ze snah rozdělit unii, a to zejména pěstováním vztahů s populistickými stranami z několika evropských zemí, včetně FPÖ, dodala AFP.

Karin Kneisslová na své svatbě, snímek z roku 2018. | Foto: Roland Schlager | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme