Rakousko vyhostilo čtyři ruské diplomaty, oznámilo ministerstvo zahraničí

Rakousko se rozhodlo vyhostit čtyři ruské diplomaty. Dva z nich působili na ruském velvyslanectví a jednali v rozporu s diplomatickým statusem, uvedlo ve čtvrtečním prohlášení rakouské ministerstvo zahraničí. Další dva působili na ruském stálém zastoupení při OSN a porušili pravidla dojednaná mezi Rakouskem a OSN.

Aktualizováno Vídeň/Moskva (Aktualizováno: 12:13 2. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vlajka (ilustrační foto)

Rakousko vyhostilo čtyři ruské diplomaty (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Ministerstvo zahraničí oznámilo, že čtyři ruští diplomaté musí rakouské území opustit do 8. února. Ruské velvyslanectví ve Vídni nereagovalo na žádost novinářů o komentář. Očekává se ovšem, že Moskva oznámí reciproční opatření.

Podle nejmenovaného rakouského představitele, kterého cituje agentura Reuters, se případy týkají špionáže. Ministerstvo další detaily nezveřejnilo. Porušení mezinárodních úmluv se v diplomacii často používá pro označení rozvědných aktivit. Jeden z vyhoštěných diplomatů má vyšší postavení než ostatní tři, nejedná se však o velvyslance.

Jednání v Kyjevě: Zelenskyj žádá další sankce proti Rusku, unie je chystá na výročí invaze

Číst článek

Rusko má v Rakousku rozsáhlý diplomatický aparát, píše agentura AFP. Ve Vídni totiž sídlí řada mezinárodních institucí, například Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) či Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Podle agentury Reuters je v Rakousku akreditováno na 140 ruských diplomatů.

Vídeň označuje zahraniční diplomaty za nežádoucí osoby jen vzácně, připomněla agentura AFP. Čtyři ruské diplomaty Rakousko vyhostila loni v dubnu v rámci koordinované akce unijních zemí na protest proti masakru civilistů v ukrajinské Buče. Moskva pak vyhostila čtyři rakouské diplomaty.

Předtím Rakousko vyhostilo jednoho ruského diplomata v roce 2020. Naopak odmítlo označit za nežádoucí osoby ruské diplomaty v roce 2018, kdy tak učinila řada evropských zemí v reakci na pokusu o vraždu bývalého ruské agenta Sergeje Skripala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme