Rakousko se chce kvůli povolení pro Dukovany obrátit na Evropskou komisi

Rakousko se chce kvůli novému povolení pro provoz prvního bloku jaderné elektrárny Dukovany obrátit na Evropskou komisi. V rozhovoru pro agenturu APA to řekl ministr životního prostředí Andrä Rupprechter. Vídeň chce komisi požádat o přeshraniční posouzení dopadů na životní prostřední.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany přečká zemětřesení i povodně

Jaderná elektrárna Dukovany přečká zemětřesení i povodně | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Středeční rozhodnutí českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o prodloužení povolení pro první blok jaderné elektrárny Dukovany na dobu neurčitou bylo pro Rupprechtera "velkým zklamáním".

Podle něj předpokladem k prodloužení povolení bylo to, aby byl proveden přeshraniční proces EIA, tedy posouzení vlivu elektrárny na životní prostředí.

V červenci 2014 totiž podle Rupprechtera mezinárodní Výbor pro plnění Úmluvy o posuzování vlivů na životní prostředí (ESPOO) rozhodl o nutnosti dodržení tohoto postupu v případě jaderné elektrárny v ukrajinském městě Rivne, čímž podle něj vznikl precedens.

Ministr chce o Dukovanech jednat v červnu v Praze

Rakouský ministr životního prostředí chce nyní písemně vyzvat Evropskou komisi, aby plnila svůj úkol "ochránkyně smluv" a vyzvala Česko k dodržení úmluvy ESPOO. Sám Rupprechter prý hodlá toto téma nastolit také při své návštěvě v Praze 15. a 16. června. Ještě dnes či v pátek chce s ministrem Brabcem hovořit také telefonicky.

Jaderná elektrárna Dukovany leží asi 40 kilometrů od rakouské hranice. Rakouská nevládní organizace Global 2000 ji dnes označila za jednu z "nejproblematičtějších" v Evropě.

"Zařízení jsou ve špatném stavu," uvedl mluvčí organizace Reinhard Uhrig. Upozornil také na to, že se nedávno našly chyby v rentgenových snímcích potrubí, které mají odhalit případné netěsnosti. To označil za známku "děravé bezpečnostní kultury" provozovatele elektrárny, kterým je společnost ČEZ. Kvůli chybě přes tři měsíce stály tři bloky Dukovan.

Jaderná elektrárna Dukovany má celkem čtyři jaderné bloky. ČEZ zatím na jejich provoz získával od státního úřadu vždy desetileté licence. Nyní poprvé dostal povolení na dobu neurčitou.

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové tuto licenci získal za mnohem přísnějších podmínek. „Když ČEZ nebude podmínky plnit, jakoby to povolení neměl. Neplnění jedné jediné podmínky toho povolení znamená, že to povolení pozbývá platnost,“ upozornila.

O nové povolení pro druhý dukovanský blok požádá během letoška a v příštím roce pro bloky tři a čtyři.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme