Rakousko se loučí s Thomasem Klestilem

Ve vídeňské katedrále právě v těchto chvílích začíná requiem za zesnulého prezidenta Thomase Klestila. Zemřel pouhé dva dny před skončením svého druhého funkčního období. Rozloučit se s ním přijela celá řada státníků z celého světa. Rakev s ostatky prezidenta Thosmase Klestila je vystavena už od 9. hodiny ranní ve Stefansdomu. Po skončení zádušní mše převezou rakev se zesnulým prezidentem na centrální hřbitov, kde bude pochován.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohřeb Thomase Klestila | Zdroj: ČTK

V metropoli vrcholí bezpečnostní kontroly na ochranu smutečních hostů z celého světa. Pozornost kriminalistů se soustředí na dvě místa: vídeňskou katedrálu Stefansdom a letiště Schwechat. V kostele svatého Štěpána provedli ráno experti se speciálně cvičenými psy na hledání trhavin každý koutek.

Prezident má být pohřben se všemi poctami, které patří významným státníkům. Přijely desítky hlav států a předních politiků z mnoha zemí. Českou republiku zastupuje prezident Václav Klaus, jeho předchůdce ve funkci Václav Havel a také premiér Vladimír Špidla. Podle plánu se sejdou celebrit 4 tisíce. Na letišti Schwechat dopoledne přistávaly letouny jeden za druhým. Očekáván je i guvernér Kalifornie Schwarzeneggera a několik letounů s ruskou delegací v čele s prezidentem Putinem.

Celá metropole žije touto smutnou událostí. Cesta k letišti je z bezpečnostních důvodů uzavřena a zhruba za hodinu se zastaví provoz v centru Vídně postupně až k největšímu hřbitovu. Prostranství před Stefansdomem zaplnily tisíce turistů.

Thomas Klestil zemřel v úterý na následky selhání životně důležitých orgánů. Do skončení druhého šestiletého funkčního období mu chyběly jen necelé dva dny.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme