Rakousko se rozloučilo s Jörgem Haiderem

Bývalý korutanským hejtman zemřel před týdnem při automobilové nehodě. Expředseda pravicově populistického Svazu pro budoucnost Rakouska, byl i přes svůj kontroverzní postoj uznávaným a oblíbeným politikem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb Jörga Haidera

Pohřeb Jörga Haidera | Zdroj: ČTK

Dostal se do formy politika, který vystupoval téměř jako státník. Uměl hovořit na rozdíl od jiných politiků konkrétně. Zástupy lidí, tisíce, které se po celý týden sjížděly, aby se rozloučily se svým politikem, nikdo nenutil, to nebylo hrané, tam šel každý dobrovolně. Jörg Haider se dokázal přiblížit k takzvaně, jak sám říkal, malým lidem. Chodil mezi ně a oni mu teď vrátili.

Haider se zabil při autohavárii v noci na sobotu 11. října. Vyšetřování ukázalo, že jel rychlostí nejméně 142 kilometrů za hodinu v místě, kde byla povolena pouze rychlost 70 kilometrů za hodinu, a navíc měl v krvi 1,8 promile alkoholu.

Jörg Haider patřil mezi velmi kontroverzní osobnosti rakouské politiky. Měl velké charisma a uměl se, jako vnímavý barometr, měnit podle reakce lidí. Na politickou scénu vstoupil už v roce 1986, kdy se stal lídrem krajně pravicové Strany svobodných. O 19 let později, v roce 2005, se od ní odštěpil Svaz pro budoucnost Rakouska.

Milan Kopp, Marie Woodhamsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme