Barbarství a čin z nenávisti, odsoudil Kurz teroristický útok. Rakousko vyhlásilo třídenní státní smutek

Rakousko vyhlásilo kvůli pondělnímu teroristickému útoku třídenní státní smutek, památku obětí uctí v úterý minutou ticha i mší v chrámu svatého Štěpána ve Vídni. Informují o tom místní média s odvoláním na ranní mimořádné zasedání vlády. Kancléř Sebastian Kurz označil útok za islamistický čin z nenávisti vůči rakouskému způsobu života. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen řekl, že slzy, které nyní Rakušané prolévají, patří pozůstalým.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebastian Kurz promluvil k národu po teroristickém útoku a slíbil dopadení pachatelů | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

„Obracím se na vás v této těžké hodině pro naší republiku,“prohlásil Kurz na úvod vystoupení, ve kterém pondělní útok označil za brutální. Vyjádřil soustrast rodinám obětí a ocenil statečnost policisty, který se útočníkovi postavil, ale byl zastřelen. „Dále bylo zraněno 14 lidí, někteří vážně a někteří bojují o život,“ uvedl.

Ve Vídni útočil dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii. Policie ho kvůli islamismu již sledovala

Číst článek

Kurz také potvrdil, že šlo o islamistický útok. „Byl to útok z nenávisti, z nenávisti k našim životním hodnotám, z nenávisti k našemu způsobu života, z nenávisti k naší demokracii, ve které jsou si všichni lidé rovni,“ řekl kancléř. „Je to boj mezi civilizací a barbarstvím,“ dodal Kurz a v projevu také slíbil ochranu demokracie a vypátrání strůjců teroristického činu.

Rakouský prezident útok v „srdci republiky“ označil za ten nejhorší v novodobé historii. „Máme za sebou temnou a strašlivou noc,“ uvedl v projevu k národu. „Naše slzy patří těm, co přišli o své milované,“ řekl Van der Bellen, který ocenil práci bezpečnostních složek a záchranářů.

Rakušanům prezident přislíbil, že země se nenávistí nenechá zlomit a bude své hodnoty bránit. „Nenávist nemůže být nikdy natolik silná jako naše společnost. Ať žije svoboda, ať žije Rakouská republika, ať žije naše společná a svobodná Evropa,“ dodal.

Státní smutek

Už během úterý se na veřejných budovách v Rakousku spustily vlajky na půl žerdi a v poledne uctí země památku obětí minutou ticha. Ve středu ráno budou držet minutu ticha také děti ve školách, uvedl deník Kurier.

Teroristický útok je pro otevřenou Vídeň šok, načasování s Francií je souhra náhod, říká analytik

Číst článek

V chrámu svatého Štěpána ve Vídni se bude v úterý také konat smuteční mše, která bude kvůli pandemii covidu-19 přenášena přes internet, informoval vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn, který také vyzval k tomu, aby se na útok neodpovídalo nenávistí.

„Nenávist nesmí být odpovědí, protože nenávist plodí další nenávist,“ řekl Schönborn rakouské stanici ORF. Řekl také, že v úterý plánuje mši za oběti útoku. Atentátník, který se podle ministerstva vnitra hlásil k ideologii teroristické organizace Islámský stát a možná měl společníky, zabil podle informací z úterního dopoledne čtyři lidi, než byl zastřelen policií. Mezi oběťmi ani zraněnými nejsou čeští občané, potvrdilo české ministerstvo zahraničí.

V nemocnicích je po pondělním útoku podle agentury APA 17 zraněných, z toho sedm v kritickém, život ohrožujícím stavu. Deset osob má středně těžká a lehká zranění.

První výstřely byly slyšet kolem osmé večer v bezprostřední blízkosti synagogy v ulici Seitenstettengasse - zatím však není jasné, zda útok cílil na židovskou komunitu. Další incidenty se staly poblíž, podle mluvčího ministerstva vnitra na náměstí Morzinplatz a v ulicích Fleischmarkt, Salzgries, Bauernmarkt a Graben.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme