Šest obětí, stovky uzavřených silnic a nebezpečí lavin. Rakousko čelí sněhové bouři desetiletí

Většina Rakouska čelí vytrvalému sněžení, v Alpách hrozí laviny. Země nechala uzavřít desítky silnic a provoz vázne i v ulicích Salcburku. Špatné počasí má na pomezí Rakouska a Německa nejméně šest obětí. Situaci na místě sleduje Radiožurnál.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouská meteorologická služba hlásí, že země čelí krizi desetiletí. Na horách jsou až dva metry sněhu, v údolí pak asi půl metru. Sněžení navíc neustane a spolkové země varují před dalšími lavinami. Nejhorší je situace ve Štýrsku. V příštích dnech ale podobné události hrozí také v Tyrolsku. Uzavřená je skoro stovka silnic a na řadě míst stojí kolony.

Podle mluvčího českého automotoklubu Igora Siroty je několik věcí, které by řidiči cestou do Alp neměli zapomínat.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnici D1 u Lipníku zablokovala nehoda kamionů

Číst článek

„Jsou to jednoznačně sněžné řetězy, ale i lopatka, pásy pro vyjetí ze sněhu. Plná nádrž nebo pokud možno co nejvíce načerpaného paliva. Druhá věc je být teple oblečen, mít s sebou navíc nějaké deky, jídlo a teplé pití,“ popsal Radiožurnálu.

Omezení dopravy

Omezená je v Rakousku také vlaková doprava a varování platí i pro lyžaře. Ti by se měli držet na upravovaných sjezdovkách a nevyjíždět z nich. Jedno lyžařské středisko už je nicméně zavřené. Jde o malý areál Hochkar, kde je akutní lavinové nebezpečí.

Úřady také vyzývají obyvatele, aby nelezli na zasypané střechy. Na nich leží obří sněhové polštáře – jejich odklízení by ale měli dělat povolaní profesionálové. V pondělí se o to pokusil jeden senior – z kluzkého povrchu upadl a je ve vážném stavu v nemocnici.

Problémy jsou i v sousedním Německu, a to především v Bavorsku. To pro úterý – podobně jako Salcburk – uzavřelo školy. Sníh například úplně odřízl obec Jachenau. Z města se nedá odjet už od soboty. Na silnici leží kromě sněhu také popadané stromy, které buldozery odklízí jen velmi pomalu. Starosta Jachenau ujišťuje, že je v obci dost zásob pro všechny a zatím prý není důvod k panice.

Většinu Česka opět zasype sníh, napadnout má od pěti do čtyřiceti centimetrů

Číst článek

Odříznuté vesnice

Izolované jsou nyní i štýrské vesnice Pölstal a Hohentauern. Celkem jsou odříznuté od okolního světa asi dva tisíce lidí. Zásoby jim dopravují vrtulníky. Starostové obyvatele žádají, aby se odtamtud nepokoušeli dostat. V oblasti je nejvyšší stupeň lavinového ohrožení a v dalších hodinách se bude situace spíš zhoršovat. Na některých místech proto pomáhá také armáda.

Problémy se sněhem jsou i jinde v Evropě. Například švýcarské úřady varují před častou tvorbou ledovky. Na Slovensku je vážná situace hlavně na Oravě a pak v údolí Tater. Jsou tam četné nehody a úřady musely omezit provoz i na jednom z hlavních tahů na Česko. Po silnici z Trnavy na Hodonín můžou jezdit jen osobní auta. Jejím horským úsekem teď nesmí jezdit kamiony.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme