Rakousko zasáhlo zemětřesení o síle 4,1 stupně. Otřesy byly cítit až na jihu Čech

Ve středu okolo 8.30 zasáhlo rakouské Štýrsko zemětřesení o síle 4,1 stupně. Epicentrum bylo podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku přibližně pět kilometrů od města Admont v oblasti východních Alp. Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz to potvrdil ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd Aleš Špičák, podle něhož byly otřesy cítit i na jihu Čech.

Vídeň (Aktualizováno: 12:23 20. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakousko zasáhlo zemětřesení o síle 4,1 stupně | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„V 8.30 došlo ve středním Rakousku k zemětřesení o síle 4,1 stupně. Jeho ohnisko se nacházelo v hloubce 2 až 5 kilometrů pod zemským povrchem. Zemětřesení o takové síle nezpůsobují škody, ale bývají pocítěna na vzdálenost i několik stovek kilometrů. Proto byly otřesy cítit i na jihu Čech, máme hlášení od obyvatel z Českých Budějovic,“ uvedl Špičák pro server iROZHLAS.cz. Středně silná zemětřesení v této části Rakouska jsou podle něj běžná, za rok jich je přibližně 30 až 40. Výrazné škody většinou nezpůsobí.

„Příčina je v poměrně mladé tektonice východních Alp. Když se pohoří budovalo, vytvořila se spousta zlomů. V neustálém kontaktu je i evropský a africký kontinent. Přestože se rozhraní nachází ve Středozemním moři, jeho dozvuky se dostávají až do alpského oblouku,“ vysvětlil Špičák pro Radiožurnál.

Záznamy o slabých otřesech zaznamenaly ve středu dopoledne kromě Českých Budějovic i pražské Nusle. „To bylo zcela výjimečné a nečekali jsme to. Jejich intenzita na makroseizmické stupnici byla na stupni 1. Bylo to, myslím, v pátém patře domu,“ upřesnil ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Poškozený kostel

Podle rakouského listu Die Presse nebyly otřesy například ve Štýrském Hradci tak výrazné jako při prosincovém zemětřesení v Chorvatsku. Jak pro deník uvedla expertka Alexandra Rodlerová, je to způsobeno právě nízkou hloubkou ohniska. Očekává tak pouze malé materiální škody, například drobné praskliny na domech.

Podle agentury APA utrpěl výrazné škody poutní kostel Frauenberg, který se nachází několik kilometrů od epicentra. Otřesy vysklily okna a poničily i stropní malby, statici nyní posuzují celkový rozsah poškození budovy.

Zemětřesení zasáhlo také benediktýnský klášter v Admontu. „Seděli jsme ve druhém poschodí a zprvu jsme si mysleli, že spadl sníh ze střechy,“ uvedl Mario Brandmüller z klášterního muzea. Ze stěn popadaly obrazy a počítačové monitory a lampy se kývaly, dodal.

tzr, Hanka Shánělová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme