Rakouští svobodní pozastavili Strachemu členství. Za volební propadák mohly podle pozorovatelů jeho aféry

Protiimigrační Svobodná strana Rakouska pozastavila členství svého bývalého předsedy Heinze-Christiana Stracheho, který čelí obvinění ze zpronevěry stranických peněz. Po jednání předsednictva to v úterý oznámil současný šéf strany Norbert Hofer s tím, že jeho předchůdci hrozí i úplné vyloučení, pokud se obvinění potvrdí.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předčasné volby se v neděli konaly po Stracheho aféře, kvůli které padla v květnu koaliční vláda lidovců a svobodných. | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Svobodní v nedělních parlamentních volbách zaznamenala velké ztráty, podle pozorovatelů se voliči od strany odvrátili hlavně kvůli Stracheho aférám.

Kurz s obrovským náskokem vyhrál rakouské volby. Prezident ho příští týden pověří sestavením vlády

Číst článek

Podle Hofera se stranické vedení rozhodlo vyhovět přání samotného Stracheho. Bývalý předseda a vicekancléř rakouské vlády v úterý dopoledne oznámil, že své členství ve straně pozastaví a zcela se stáhne z politiky. Své úterní rozhodnutí ale strana podle Hofera se Strachem nijak nekonzultovala.

V nedělních parlamentních volbách Svobodná strana Rakouska získala podle předběžných výsledků 16,2 procenta hlasů. V posledních volbách v roce 2017 to bylo téměř 26 procent. Vedení svobodných už avizovalo, že se strana chystá do opozice. Podle analytiků nese na špatném výsledku strany vinu především Strache.

Předčasné volby se v neděli konaly po Stracheho aféře, kvůli které padla v květnu koaliční vláda lidovců a svobodných. Německá média tehdy zveřejnila video tajně pořízené před volbami v roce 2017 na španělském ostrově Ibiza, na kterém tehdejší předseda svobodných Strache hovořil s domnělou neteří ruského oligarchy.

Výměnou za finanční pomoc ve volební kampani jí sliboval výhody při zadávání veřejných zakázek po případném vstupu do vlády.

Za videem, které přivodilo konec rakouské vládní koalice, stojí právník. Šlo mu prý o demokracii

Číst článek

Velký vliv na volební debakl měla ale také další aféra, která rakouské svobodné zasáhla několik dní před volbami. Vyšlo totiž najevo, že Strache a dva jeho někdejší spolupracovníci čelí trestnímu stíhání kvůli podezření ze zpronevěry stranických peněz pro soukromé účely. Strache veškerá obvinění popírá, video z Ibizy i aféru kolem zpronevěry má podle něj na svědomí „zločinecká síť“, která se jej chtěla zbavit.

Nejasný zůstává po úterním zasedání vedení strany dál osud Stracheho manželky Philippy. Zvláštní zmocněnkyně Svobodné strany Rakouska pro otázky ochrany zvířat kandidovala v nedělních volbách do parlamentu ze třetího místa vídeňské kandidátky.

Jestli se ale do Národní rady dostala, zatím není jasné, stejně jako to, zda by v případě úspěchu mandát přijala navzdory pozastavení členství svého manžela. Vedení svobodných se k situaci Stracheové hodlá vyjádřit až po úplném sečtení hlasů z nedělních voleb, které je naplánováno na čtvrtek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme