Rakouská vláda chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2040. Sníží lidem daně

Budoucí rakouská vládní koalice lidovců (ÖVP) a Zelených hodlá prosadit snížení daní zaměstnancům i firmám. Větším zdaněním či poplatky naopak plánuje zatížit neekologické provozy a zařízení, které produkují oxid uhličitý. Vyplývá to z ve čtvrtek zveřejněného programového prohlášení, v němž se budoucí kabinet kancléře Sebastiana Kurze přihlásil k uhlíkové neutralitě do roku 2040.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí rakouský kancléř lidovec Sebastian Kurz (vlevo) si potřásá rukou s Wernerem Koglerem, budoucím vicekancléřem a šéfem strany Zelených | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Zaměstnancům se daně sníží v prvních třech tarifních pásmech - z 25 na 20, ze 35 na 30 a ze 42 na 40 procent. Znatelně bude snížena i korporátní daň, a to z 25 na 21 procent.

Rakouští lidovci se dohodli na vládní koalici se Zelenými, oznámil bývalý kancléř Kurz

Číst článek

Vyšší zdanění či zatížení poplatky u neekologických provozů či zařízení hodlá kabinet zavést od roku 2022.

Konkrétní podobu reformy však musí teprve vypracovat expertní skupina složená ze zástupců obou koaličních stran v čele s ministryní životního prostředí Leonore Gewesselerovou (Zelení) a ministrem financí Gernotem Blümelem (ÖVP), uvedla agentura APA. Vládní prohlášení uvádí, že nárůst nákladů spojených s produkcí CO2 nesmí dopadnout na soukromé osoby.

Dále chce vláda sjednotit na 12 eurech poplatek za letenku - pro krátké a středně dlouhé lety oproti dnešku podraží, pro dlouhé naopak zlevní. „Létání málo, ale přece jen zdraží,“ uvedl budoucí vicekancléř za Zelené Werner Kogler.

Na evropské úrovni bude kabinet prosazovat, aby byl zdaněn letecký kerosin a nafta používaná jako lodní palivo. „Ekologizovat“, tedy uzpůsobit kritériím z hlediska životního prostředí, by se měla i výše dálničního mýta či poplatku při koupi automobilu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme