Rakousko v otázce Temelína stále nejednotné

Rakušané se neshodli na společném postupu vůči Temelínu. Jednání rakouských parlamentních stran o jihočeské jaderné elektrárně Temelín skončilo naprostým krachem. Představitelé čtyř vládních i opozičních stran se na dnešním setkání nedokázali na společném postupu v dalších jednáních s Českou republikou dohodnout. Vládní strany a opozice proto na zasedání dolní komory parlamentu příští týden předloží vlastní návrhy rezoluce ohledně Temelína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Jak z Vídně hlásí zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová, šlo už o třetí pokus vládních i opozičních stran Rakouska zaujmout společnou jednotnou pozici, kterou by mohla spolková vláda prezentovat při vedení rozhovorů s Českou republikou. Po třech hodinách tvrdého vyjednávání předstoupili šéfové poslaneckých klubů před novináře, aby jim oznámili, že jednání ztroskotalo.

Důvodem neúspěchu byly především rozpory mezi vládní stranou Svobodných a opozičními sociálními demokraty. Haiderovi krajně pravicový Svobodní odmítli požadavek sociálních demokratů distancovat se od lidového protitemelínského hlasování a a neustále setrvávají na pozici vetovat Českou republiku ve vstupních rozhovorech s Evropskou unií.

Ministr životního prostředí Wilhelm Molterer vyslovil politování nad novou situací a řekl, že na základě starých dohod bude vláda dál vyjednávat s českou stranou a dbát na závaznost a plnění dohodnutých úkolů.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme