Rakousko v otázce Temelína stále nejednotné

Rakušané se neshodli na společném postupu vůči Temelínu. Jednání rakouských parlamentních stran o jihočeské jaderné elektrárně Temelín skončilo naprostým krachem. Představitelé čtyř vládních i opozičních stran se na dnešním setkání nedokázali na společném postupu v dalších jednáních s Českou republikou dohodnout. Vládní strany a opozice proto na zasedání dolní komory parlamentu příští týden předloží vlastní návrhy rezoluce ohledně Temelína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Jak z Vídně hlásí zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová, šlo už o třetí pokus vládních i opozičních stran Rakouska zaujmout společnou jednotnou pozici, kterou by mohla spolková vláda prezentovat při vedení rozhovorů s Českou republikou. Po třech hodinách tvrdého vyjednávání předstoupili šéfové poslaneckých klubů před novináře, aby jim oznámili, že jednání ztroskotalo.

Důvodem neúspěchu byly především rozpory mezi vládní stranou Svobodných a opozičními sociálními demokraty. Haiderovi krajně pravicový Svobodní odmítli požadavek sociálních demokratů distancovat se od lidového protitemelínského hlasování a a neustále setrvávají na pozici vetovat Českou republiku ve vstupních rozhovorech s Evropskou unií.

Ministr životního prostředí Wilhelm Molterer vyslovil politování nad novou situací a řekl, že na základě starých dohod bude vláda dál vyjednávat s českou stranou a dbát na závaznost a plnění dohodnutých úkolů.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme