Rakušané půjdou k volbám zřejmě v září. Kurzovi se nelíbí, že Svobodní mají přístup k tajným službám

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen doporučuje, aby se na začátku září v zemi konaly předčasné volby po té, co lidovecký kancléř Sebastian Kurz ukončil vládní koalici se Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) a požádal o předčasné volby. Podle Van der Bellena by se volby měly konat co nejdříve. Kurz se nechal slyšet, že chce pokračovat v práci a volby jsou „nutností, nikoliv přáním“.

Vídeň (Aktualizováno: 13:33 19. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander Van der Bellen | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Spolkovému kancléři se nelíbí třeba to, že by jeho dosavadní koaliční partner - antimigrační Svobodní - měl mít dál přístup k tajným službám. Nyní pod sebou mají ministerstvo vnitra i obrany.

‚Co je moc, to je příliš.‘ Rakouský kancléř ukončil spolupráci se Svobodnými, chce předčasné volby

Číst článek

O tom, kdo se dočasně postaví do čela FPÖ bude ještě v neděli jednat grémium strany a zítra její vídeňské vedení.

Schází se i třetí nejsilnější strana v zemi, sociální demokraté, která už chce začít s přípravou na předčasné volby.

V pátek magazín Der Spiegel a deník Sudetendeutsche Zeitung zveřejnily video z roku 2017, na němž tehdejší šéf FPÖ a vicekancléř Heinz-Christian Strache jednal s údajnou rodinou ruského miliardáře o podpoře před volbami.

Konec ve funkcích

Heinz-Christian Strache skončí po 15 letech ve vedení FPÖ kvůli nahrávce, která zachytila jeho setkání s údajnou příbuznou ruského oligarchy na kterém domlouvají nelegální povolební spolupráci. Skončí také jako vicekancléř.

Strache po rezignaci uvedl, že by si přál, aby ho ve funkci stranického šéfa i vicekancléře nahradil současný ministr dopravy Norbert Hofer. Kurz bude s Hoferem jednat v příštích dnech. Zatím však není jasné, kdo Stracheho nahradí ve funkci vicekancléře. Stejně tak se neví zda ve vládě zůstanou ministři za FPÖ.

lac, pan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme