Ve Vídni protestovaly tisíce lidí proti nadcházejícímu lockdownu, vadí jim i povinné očkování

V centru Vídně se v sobotu na ohlášené demonstraci sešly desetitisíce odpůrců protiepidemických opatření, které svolala opoziční pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Jen dva dny před začátkem celostátní uzávěry na náměstí Hrdinů poblíž Hofburgu a v jeho okolí protestovalo bezmála 40 000 lidí, informovala agentura APA. Atmosféra byla podle rakouských médií vyostřená a došlo i na potyčky s policií. Nejméně deset lidí bylo zatčeno.

Vídeň (Aktualizováno: 20:13 20. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Vídni se sešlo tisíce odpůrců protiepidemických opatření, mimo jiné i schváleného povinného očkování | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Úřady původně počítaly s tím, že se do protestu zapojí asi 15 000 lidí. Mnohem vyšší účast nejspíš souvisí s pátečním oznámením vlády, která se rozhodla razantně zpřísnit opatření pro boj s pandemií. Od pondělí v zemi začne nejméně desetidenní celostátní uzávěra a chystá se i povinné očkování proti covidu-19.

Podle pořadatelů do centra metropole dorazilo až 100 000 lidí, policejní odhady hovoří o 38 000 protestujících. Na bezpečnost a dodržování aktuálních protipandemických pravidel dohlíželo na 1300 strážců zákona.

Okolí Hofburgu a část okružní třídy (Ringstrasse) až k budově opery byly uzavřené. Stovky demonstrantů přijely do Vídně autobusem či vlakem z jiných spolkových zemí i ze zahraničí. Vídeňská radnice obyvatelům doporučila, aby se v sobotu do centra města raději nevydávali.

„Policisté vyzývají k dodržování protiepidemických opatření přes reproduktory. Několik lidí, které opatření nedodržovali, už požádali o legitimizaci a něco s nimi sepisovali," uvedla z místa zpravodajka Radiožurnálu Pavlína Nečasová. Demonstrantům podle ní také nevadil tolik další celostátní lockdown, jako nařízení povinného očkování, které považují za naprosto nekompromisní.

Mezi rakouskými vlajkami tu v průvodu vlají i dvě české. Pár lidí přijelo demonstrovat z Brna, protože se prý obávají toho, že podobná opatření bezy čekají i Česko. @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus @Radiožurnál

15:29 – 20. 11. 2021

4 34

Odkazy na 30. léta

Ministr vnitra Karl Nehammer řekl, že útoky na policisty jsou „zcela nepřijatelné“ a poděkoval pořádkovým složkám. „Při náročném zásahu se zachovaly profesionálně a dokázaly zajistit bezpečnost,“ řekl. Policie kontrolovala i dodržování protiepidemických pravidel, která ukládají, že účastníci protestů o více než 50 lidech musejí mít nasazené respirátory.

Podle agentury APA se účastníci demonstrace předem mobilizovali skrze sociální síť Telegram a policie měla informace, že dorazí i pravicoví extremisté. Do protestu se zapojili mimo jiné příznivci nově založené strany skeptiků vůči očkování MFG (Lidé, Svoboda, Základní práva) či xenofobního Identitárního hnutí Rakouska (IBÖ). Bezpečnostní síly se připravovaly i na možné útoky proti vládním úřadům, sídlům médií a nemocnicím, proto byla posílena jejich ostraha.

Bez zahraničních návštěvníků. Rakousko během lockdownu zakáže vstup do země turistům

Číst článek

Na demonstraci dorazily stovky lidí s vlajkami a se symboly rakouské orlice na oblečení. Někteří aktivisté měli na sobě žluté hvězdy s nápisem „neočkovaný“, na plakátech a transparentech byla například hesla „Tak to v roce 1938 začalo“ nebo „Schallenberg=Mengele.“

Používání symbolů a asociací spojených s nacistickým režimem ministr Nehammer odsoudil. „Není to jen nevkusné, ale bagatelizuje to i zločiny nacistů a uráží miliony obětí jejich diktatury a jejich blízké,“ řekl.

Rekordní počty nakažených

Rakousko v pátek rozhodlo o celostátní uzávěře, která začne v pondělí, a navíc nařídilo povinné očkování proti covidu-19 pro všechny obyvatele. V zemi už týden platí přísné restrikce pro lidi bez očkování proti covidu-19, podle vlády ale ke zpomalení šíření nákazy nestačí, a proto přistoupila k tvrdším opatřením.

V pátek Rakousko ohlásilo rekordních téměř 16 000 nových případů infekce za den, v sobotu přibylo 15 297 nakažených. Na jednotkách intenzivní péče leží 524 covidových pacientů.

ČTK, til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme