Exotičtí hadi ve Vídni. Rakouská metropole řeší problém s plazy, chce zpřísnit pravidla pro chovatele

Vídeň řeší, co s hady. Rakouská metropole sice nesplňuje klimatické podmínky pro výskyt exotických plazů, přesto se ve městě v poslední době objevují stále častěji. Předpokládá se, že jde o hady, kterých se zbavili jejich majitelé a jednoduše je nechali pohozené venku. Jen v předešlých dvou týdnech policie registrovala nezávisle na sobě šest nalezených hadů.

Od stálého zpravodaje Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedávné případy pravděpodobně vyústí ve zpřísnění pravidel pro chovatele exotických hadů (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Například minulý týden byla v jednom odpadkovém koši nalezena žlutá krajta tygrovaná o délce necelé čtyři metry. Plaz ovšem nepřežil - důvodem byla vážná zranění, pohmožděniny a zlomeninami, s nimiž se ho jeho předešlý chovatel nejspíše zbavil.

V městském parku pak byla objevena i podobně dlouhá krajta, která ležela pod keřem.

Změna pro cestovatele: neočkované čeká od pondělí při návratu z Chorvatska a Rakouska samoizolace

Číst článek

Podobných případů navíc ve městě přibývá. Zprávy o nalezených plazech se tak v rakouských médiích objevují stále častěji.

Předpokládá se, že lidé si hady pořídí, zjistí, jak těžké je o něj pečovat nebo péči nezvládají, a jednoduše se jich zbaví a nechají je pohozené venku.

Zpřísnění pravidel

Situaci tak řeší vídeňská zvířecí ombudsmanka Eva Persy. Výskyt exotických hadů na veřejných místech kritizuje a chce prosadit přísnější požadavky pro chovatele.

Pravidla by se tak mohla sjednotit s těmi, která platí ve zbytku země - tedy, že kdo si pořídí takto exotické zvíře, musí jej do dvou týdnů nahlásit příslušným úřadům. V případě, že tak neučiní, hrozí chovateli pokuta více než 3700 eur (v přepočtu 94 tisíc korun). Pokud bude usvědčen z toho, že zvíře nechal pohozené a opustil jej, finanční postih se může vyšplhat až na 7500 eur (přibližně 190 tisíc korun).

Zvířecí ombudsmanka také požaduje, aby chovatelé povinně podstoupili kurz péče o exotické plazy a jiná zvířata. Takový kurz mohou lidé ve Vídni absolvovat například i poté, co si pořídí psa.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme