Ve Vídni útočil dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii. Policie ho kvůli islamismu již sledovala

Pondělní teroristický útok v centru Vídně, který si vyžádal nejméně čtyři civilní oběti a několik vážně zraněných, spáchal dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii, kterého policie na místě zastřelila. Agentuře APA to potvrdil ministr vnitra Karl Nehammer. Řekl také, že muž byl v hledáčku bezpečnostních složek kvůli teroristickému spolčení.

Vídeň (Aktualizováno: 19:37 3. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie provedla od noci domovní prohlídky na 15 místech a zatkla několik lidí. | Zdroj: Reuters Connect

Ministr Nehammer novinářům řekl, že útočníkem byl 20letý rakouský občan, který byl už dříve odsouzen na 22 měsíců za pokus o začlenění do teroristické organizace, ale byl předčasně propuštěn. Útočník se podle Nehammera až donedávna účastnil deradikalizačního programu, ale jen předstíral, že se integruje.

Teroristický útok ve Vídni má čtyři oběti, 22 lidí je zraněných. Útočníka při zásahu zastřelila policie

Číst článek

Mladík byl podle Nehammera držitelem rakouského a severomakedonského pasu. Rakouské občanství mu chtěly vídeňské úřady odebrat, ale bylo patrně málo důkazů potvrzujících jeho aktivní radikální činnost, naznačil ministr. Nehammer v úterý ostře kritizoval, že útočník dokázal ošálit justici, díky čemuž byl podmínečně osvobozen. Podle něj je třeba systém optimalizovat.

Kujtim Fejzulai byl odsouzen v dubnu 2019 kvůli teroristickému spolčení poté, co se pokusil odcestovat do Sýrie, aby se tam připojil k takzvanému Islámskému státu (IS). Už na začátku prosince byl propuštěn a byl mu přidělen sociální kurátor, který ho měl zbavit radikalizace. Věnoval se mu také spolek Derad, který se zabývá islamistickými pachateli trestných činů.

Fejzulaimu se dařilo předstírat, že se od ideologie IS odvrátil. Před sociálním kurátorem se obzvlášť snažil, řekl Nehammer. Ještě před několika dny absolvoval mladík sezení u Derad a odsoudil nedávné teroristické útoky ve Francii.

Teroristický útok je pro otevřenou Vídeň šok, načasování s Francií je souhra náhod, říká analytik

Číst článek

Rakouská policie podle televize ORF zadržela jednoho muže také v Linci. Muže označovaného za islamistu vyvedli z domu v poutech těžkooděnci, uvedla ORF. Podle ní ale není jasné, zda zadržení souvisí s pondělním útokem.

Ministr Nehammer také uvedl, že zadrženo bylo kvůli útoku několik lidí a policie provedla dalších 18 domovních prohlídek. Předběžně zadržela 14 osob, které jsou vyslýchány, uvedl na úterní odpolední tiskové konferenci. Podle rakouského ministra vnitra nic neukazuje na to, že by se na útoku kromě střelce podílel někdo jiný. Ministr však zdůraznil, že je třeba to ještě potvrdit. Dříve Nehammer uváděl, že nejméně jeden podezřelý je na útěku. Nejvyšší stupeň varování ve Vídni stále platí.

Zranění civilisté

Nehammer potvrdil, že při večerní střelbě byli vedle útočníka zabiti čtyři další lidé a 22 osob bylo zraněno. Starosta Vídně Michael Ludwig řekl, že z 24 zraněných přijatých ve vídeňských nemocnicích jeden člověk zemřel, deset bylo propuštěno a 13 je nadále v nemocniční péči. Stav tří zraněných je kritický a naopak stav čtyř obětí byl stabilizován natolik, že jsou mimo ohrožení života. Müller tedy uvádí vyšší počet zraněných než ministr vnitra.

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga v úterý řekl, že zranění při teroristickém útoku utrpěla i jedna Slovenka. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček sdělil, že mezi oběťmi nejsou čeští občané. Mezi mrtvými je jedna německá občanka, uvedl v úterý německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Atentátníka, který se podle ministerstva vnitra hlásil k ideologii teroristické organizace Islámský stát (IS) a možná měl společníky, zastřelili policisté. Mezi oběťmi ani zraněnými nejsou čeští občané, potvrdilo české ministerstvo zahraničí.

Místo útoku

Útočník byl při zásahu zneškodněn během devíti minut. Útok začal kolem 20.00. Na místo byli přivoláni příslušníci speciální jednotky, kteří muže zastřelili ve 20.09, uvedl Nehammer s tím, že bez jejich rychlého zásahu mohly být následky ještě horší. To, že byl útočník sám, podle Nehammera vyplývá z dosavadního vyšetřování a z vyhodnocení mnoha ze zhruba 20 000 videí, které policii poskytli občané.

Ve Švýcarsku zadrželi dvě osoby v souvislosti s útokem ve Vídni, probíhá jejich vyšetřování

Číst článek

Nehammer řekl, že útočník měl na sobě atrapu vesty s výbušninami a byl vyzbrojen kalašnikovem, automatickou puškou, jednoruční střelnou zbraní a mačetou. Předtím ministr agentuře APA řekl, že atentátník Kujtim Fejzulai na instagramu před činem umístil fotografii, na níž pózuje zjevně se dvěma zbraněmi použitými při útoku.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec v úterý v televizi JOJ potvrdil informace rakouského tisku, že útočník si střelivo obstaral v létě na Slovensku.

Rakouská policie v souvislosti s vídeňským útokem zadržela jednoho muže také v Linci. Ve švýcarském Winterthuru byli v úterý odpoledne v souvislosti s vídeňským útokem zadrženi dva Švýcaři ve věku 18 a 24 let, oznámila policie curyšského kantonu. Severomakedonské ministerstvo vnitra v úterý informovalo, že tři osoby podezřelé z podílu na pondělní střelbě měly dvojí severomakedonské a rakouské občanství a narodily se v Rakousku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme