Rakousko vydalo Chorvatsku bývalého premiéra Sanadera

Za mimořádných bezpečnostních opatření převezla eskorta chorvatského expremiéra Iva Sanadera z věznice v Salcburku do záhřebské věznice Remetinec. Sanader je podezřelý z korupce a zneužívání pravomocí veřejného činitele, které mají i na chorvatské poměry nadstandardní rozměry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý chorvatský premiér Ivo Sanader | Zdroj: Reuters

Převoz připomínal akční film – Iva Sanadera předala rakouská stráž slovinské policii a ta ho vyprovodila na hranice s Chorvatskem. Kvůli průjezdu malé kolony černých vozidel Slovinci dokonce dočasně uzavřeli známý tunel Karavanki.

Z bezpečnostních důvodů byl Sanader umístěn na ženské oddělení věznice Remetinec. Obývá celu o velikosti devět metrů čtverečních vybavenou televizí. Ivo Sanader si objednal jídlo z restaurace a nechal se prohlédnout lékařem.

Bývalý premiér se vrátil do své země po 220 dnech na útěku. Rakousko nakonec souhlasilo s jeho vydáním ze salzburské vazby.

Chorvatská prokuratura ho považuje za iniciátora největších korupčních kauz – podle té poslední měl od maďarské ropné firmy MOL přijmout deset milionů eur za to, že MOL získá rozhodující pravomoci v chorvatské petrolejářské společnosti INA.

Sanader také proslul nákladným životem, k němuž využíval i služební letadla. Jak napsal jeden z listů: Sanader považoval stát za svou samoobsluhu, ale bez pokladny.

Martin Dorazín, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme