Rakousko vyvlastní Hitlerův rodný dům. Nechce ho nechat krajní pravici

Rakousko vyvlastní rodný dům Adolfa Hitlera v Braunau am Inn, rozhodla o tom rakouská vláda. Stavba v centru města je řadu let cílem příznivců krajní pravice. Rakouský stát si dům dosud dlouhodobě pronajímal. Majitelka Gerlinde Pommerová, která odmítla všechny návrhy na odkoupení, by po vyvlastnění domu měla dostat odškodnění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Hitler a jeho rodný dům

Adolf Hitler a jeho rodný dům | Foto: Český rozhlas, YouTube. com

V Braunau sice prožil Hitler jen první tři roky života, rakouská vláda ale nechce, aby jeho rodný dům neustále sloužil neonacistům z celé Evropy jako poutní místo.

Hitlerův rodný dům nacisté krátce po takzvaném anšlusu Rakouska, tedy připojení země k nacistickému Německu v roce 1938, prohlásili za památku. Posléze fungoval jako výstavní síň. Pommerovi získali nemovitost v restituci v roce 1952.

Rakouské ministerstvo vnitra je od roku 1972 hlavním nájemcem Hitlerova rodného domu. Podepsalo tehdy s Geraldinou Pommerovou smlouvu, která mimo jiné stanoví, že dům může sloužit výhradně sociálním či administrativním účelům.

Do roku 2011 v budově fungovaly chráněné dílny. Majitelka ale po celou dobu odmítala povolit přestavby, které by dům uzpůsobily potřebám postižených. Pět let je dům prázdný.

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka nedávno televizi ORF řekl, že by přivítal demolici domu. Někteří historici, kteří zkoumají dědictví nacismu v rakouské společnosti, ale navrhují stavbu zastínit něčím apolitickým, třeba supermarketem nebo požární zbrojnicí.

Pokud všechno na podzim schválí i rakouský parlament, chce vláda Hitlerův dům vyvlastnit ještě letos.

Rodný dům Adolfa Hitlera v Braunau am Inn | Foto: Repro YouTube.com

Vzpomínkový žulový kámen, který stojí před rodným domem Adolfa Hitlera | Foto: Repro YouTube.com

ČTK, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme